Tadžikistan blokiral dostop do Facebooka in spletnih časnikov

Matej Huš

5. mar 2012 ob 12:39:54

Tadžikistan je naslednja v vrsti držav (po Bangladešu, Pakistanu, Egiptu, Iranu in drugih), ki so (vsaj začasno) blokirale Facebook in druge strani, kjer bi se lahko razvile protirežimske ideje. V Tadžikistanu so od sobote nedostopni Facebook in strani nekaterih spletnih časnikov v ruskem jeziku, ki so odkrito kritizirali predsednika Emomalija Rahmonova.

Povod za blokado je sobotni članek v ruski Zvezdi z naslovom Tadžikistan na pragu revolucije, v katerem so ostro kritizirali predsednika. Novinarji so Rahmonova označili kot nesposobnega avtokrata, čigar družina se je v skorumpiranem režimu polastila vsega državnega premoženja vse do zadnjega telegrafskega droga. Novinar Sergej Strokan je v nadaljevanju zapisal, da je režim Rahmonova pripeljal Tadžikistan do popolnega opustošenja in strašne revščine, zaradi česar napoveduje množične proteste.

Zaradi tega je državna agencija za telekomunikacije v soboto izdala odredbo, s katero so od ponudnikov dostopa do interneta zahtevali blokado dostopa do spletnih strani Zvezda.ru, novičarskega agregatorja Centrasia.ru in po nekaterih kontradiktornih informacijah tudi Fergananews.com. Poleg tega so onemogočili dostop do Facebooka. Kot so za Reuters povedali lokalni ponudniki dostopa do interneta, si niso mogli privoščiti, da blokade ne bi izvedli. Namesto želenih strani se tako prikaže domača stran ponudnika. Zanimivo je, da Twitter za zdaj ostaja delujoč.

Priljubljenost Facebooka je v Tadžikistanu lani močno narasla in se več kot podvojila, zato se oblasti bojijo, da bi ga nasprotniki režima lahko uporabili za organizacijo protestov, kot se je to zgodilo v arabski pomladi lani. Trenutno uporablja Facebook 0,39 odstotka Tadžikistancev, kar je solidna številka, če upoštevamo, da ima dostop do interneta 4,15 odstotka prebivalstva. Oblasti niso želele tvegati, da bi se uporaba še razmahnila. Rahmonov je namreč na oblasti od leta 1992, ko je razpadla Sovjetska zveza. Tadžikistan je najrevnejša med nekdanjimi sovjetskimi republikami, ki se preživlja z izvozom aluminija in bombaža ter nakazili zdomcev. Naslednje redne volitve bodo novembra 2013, na katerih se bo Rahmonov potegoval za vnovičen sedemletni mandat.