Kitajska verzija GPS-a Beidou začela delovanje
Matej Huš
28. dec 2011 ob 15:46:38
Kitajska je včeraj poizkusno zagnala svoj sistem za satelitsko pozicioniranje Beidou (v kitajščini pomeni veliki voz), ki bo kitajska verzija ameriškega GPS-a oziroma evropskega Galilea. Trenutno je v vesolju deset satelitov za sistem Beidou, kar zadošča za regionalno pokritost - trenutno Kitajske in dela vzhodne Azije.
Sistem so začeli sestavljati leta 2000, ko so v orbito poslali prva satelita Beidou-1A in Beidou-1B. Prihodnje leto naj bi izstrelili še šest satelitov, tako da bo s 16 sateliti mogoče pokriti celotno Azijo, medtem ko bodo o leta 2020 izstrelili vseh 35 satelitov, kar bo zadoščalo za globalno pokritost. S tem želi Kitajska zmanjšati odvisnost od ameriškega sistema, saj si ZDA pridržujejo pravico, da GPS kadarkoli lokalno izključijo oziroma motijo. Zanemarljive pa niso niti ekonomske koristi, saj naj bi Beidou ustvaril 400 milijard juanov (50 milijard evrov) vreden trg programske in strojne opreme do leta 2020.
Kitajski Beidou naj bi omogočal natančnost določanja položaja do 10 metrov za civilno rabo, merjenje hitrosti z 0,2 metra na sekundo (približno 0,7 km/h) in sinhronizacijo ur z natančnostjo 0,02 milisekunde. Vojaške zmogljivosti bodo seveda še boljše. Poleg omenjenih GPS-a, Galilea (v pripravi) in Beidouja ima svoj globalni sistem še Rusija. Njen Glonass od letos prav tako pokriva celotno Zemljino površje. Evropa je tu spet zadnja, saj so letos izstrelili šele prva satelita, Galileo pa še nekaj let ne bo polno funkcionalen. Japonci so svoj satelit izstrelili lani, do leta 2013 pa bo njihov regionalni sistem za Japonsko s tremi sateliti nared.