Misija Fobos-Grunt proti Marsu neuspešna

Matej Huš

22. nov 2011 ob 12:42:02

Dva tedna po neuspešni izstrelitvi ruske misije brez posadke Fobos-Grunt proti Marsu in njegovi luni Fobos je Rusija uradno potrdila, da je plovilo izgubljeno. Podpredsednik ruske vesoljske agencije Vitalij Davidov je danes uradno povedal, "da ni veliko možnosti, da bodo uspeli izvesti misijo". Z drugimi besedami to pomeni, da je Rusija uradno nad misijo obupala.

Phobos-Grunt so z Bajkonurja izstrelili 8. novembra (oziroma 9. novembra po lokalnem času). Plovilo bi moralo doseči Marsovo orbito in februarja 2013 pristati na njegovem satelitu Fobos. Tam bi zbiralo vzorce kamnin in jih do avgusta 2014 pripeljalo nazaj na Zemljo za analizo. To bi bilo prvo resno nadaljevanje ruskega medplanetarnega vesoljskega programa po zlomu Sovjetske zveze. Nazadnje je sicer Rusija proti Marsu želela leta 1996, a je misija takrat spodletela.

Zapletlo se je tudi tokrat, saj je uspel le prvi del izstrelitve. Nosilna raketa Zenit-2SB je plovilo ponesla v Zemljino orbito, kjer bi morali slediti še dve pogonski stopnji. Fregat MDU (glavna pogonska enota, angl. main propulsion unit) se ni zagnal niti se ne odziva na ukaze z zemeljskih postaj.

Ni še znano, kaj je šlo narobe, a zdaj je že jasno (čeprav se Rusija oklepa zadnje trohice možnosti), da je 120 milijonov evrov (pet milijard rubljev) vredna misija izgubljena. Rusom pri vzpostavljanju stika s plovilom pomaga tudi Evropska vesoljska agencija z antenami v celinski Španiji, na Kanarskih otokih in Francoski Gvajani, a niso bili uspešni. Sondo je treba proti Marsu nujno izstreliti še ta mesec, saj bosta v nasprotnem primeru Mars in Zemlja naslednji dve leti v neugodni medsebojni orientaciji, ki bo preprečila doseg planeta. Upanja za to skorajda ni več, a vzpostavitev stika bi bila vseeno zelo pomembna. Trenutno namreč ni prav nobenih podatkov in telemetrije s plovila, tako da sploh ni jasno, kaj je šlo narobe. V tem primeru bo zelo težko preiskavo izvesti. Sonda se bo seveda zaradi degradacije orbite nekontrolirano vrnila na Zemljo; treščila naj bi že decembra, seveda pa je nemogoče natančno predvideti kam in kdaj.