Calxeda predstavila strežniške ARM-procesorje, HP pa strežnike

Matej Huš

2. nov 2011 ob 18:36:30

V zadnjem času platforma ARM vedno močneje trka na vrata na področjih uporabe, ki z njeno dosedanjo trdnjavo, mobilnimi telefoni nima veliko skupnega. Microsoft je že napovedal, da bo nova verzija operacijskega sistema Windows 8 na voljo za platformo ARM, Nvidia je na CES-u najavila razvoj procesorjev ARM Denver za strežnike, lani so dobili večnitenje, v ponedeljek pa smo dočakali najavo 64-bitnih procesorjev ARM. Sedaj se nam obetajo še prvi resni strežniki s procesorji ARM, ki jih bo s čipi podjetja Calxeda sestavil Hewlett-Packard.

V Calxedi so včeraj predstavili svoje mikroprocesorje na arhitekturi ARM, ki jih imenujejo EnergyCore. Gre za integrirani sistem SoC, ki vsebuje štiri 32-bitna procesorska jedra Cortex-A9 (1,4 GHz), 80-gigabitno komunikacijsko vodilo in integriran pogon za razdeljevanje obremenitve (integrated management engine) ter inteligentno porabo energije. Na ploščici so integrirani še 4 GB pomnilnika (z odpravljanjem napak ECC), 4 MB drugonivojskega predpomnilnika za procesorska jedra, štiri pomnilniške reže DIMM in štirje priključki SATA za podatkovne nosilce, skupna poraba celotne ploščice pa znaša 20 W.

Hewlett-Packard je na osnovi teh sistemov SoC pripravil strežniško platformo Redstone, ki bo spadala v širši ARM-jevski projekt Moonshot. Slednji ne bo vključeval le izdelkov z ARM-jem, ampak bo šlo za samostojno divizijo, ki bo poleg njih pokrivala še strežnike s Xeoni, Atomi in AMD-jevimi procesorji, ki bodo vsi imeli nizko porabo. Je pa vsekakor ARM najodmevnejši del projekta, pri čemer je Calxeda zgolj začetek in ne edini proizvajalec, na katerega bi se HP omejil.

Toda ker so prvi, je HP predstavil strežnike, ki imajo procesorje podjetja Calxeda. V ohišje polovične širine (2U) so stlačili tri vrste ARM-jevih ploščic po šest, tako da imamo 72 procesorskih jeder. To ohišje sede v 4U, ki so potem po štiri skupaj zložena v ProLiant SL6500 (glej sliko spodaj). Tako imamo v klasičnem 4U racku 288 jeder, pri čemer je seveda treba diske povezati oddaljeno. Lahko pa žrtvujemo nekaj ploščic in namesto več procesorjev v rack vgradimo diske. Prvi primerki bodo naprodaj v prvi polovici prihodnjega leta.

Glavna omejitev prikazanega sistema je seveda zgolj 32-bitnost, težave pa lahko povzroča tudi le 4 GB pomnilnika na štiri jedra. Komur to ne predstavlja ovire, bo novosti vesel, saj je HP izračunal, da bi klasična gruča na arhitekturi x86 zasedla 10-krat več fizičnega prostora, porabila devetkrat več energije in stala dvainpolkrat več. Ko pa bo ARM začel izdelovati 64-bitne procesorje, bo ovir za uporabo še manj.