Facebook preiskujeta irski informacijski pooblaščenec in ameriška trgovinska komisija

Mandi

3. okt 2011 ob 15:23:59

Facebookova goreča želja, da bi svojo celotno spletno izkušnjo doživeli znotraj njihovih okvirov (neposredno ali preko widgetov), je skupaj s povečanjem tam zapravljenega časa in prihodkov s sabo prinesla tudi povečan nadzor državnih regulatorjev.

Na Irskem, kjer je tudi sedež Facebookovih evropskih operacij, je informacijski pooblaščenec nedavno začel preiskavo zoper podjetje, zaradi prejema številnih pritožb, med njimi 22 točk od avstrijske skupine Europe v. Facebook. Avgusta so podjetni posamezniki preko Reddita pozvali uporabnike, naj zahtevajo kopijo vseh svojih podatkov na CD-ju, kar jim omogoča irska zakonodaja (navodila tukaj). FB se je moral zaradi izjemnega navala zahtevkov opravičiti in podaljšati roke za dostavo CD-ja. O tem, ali gre za zlorabo pravice ali celo DDOS, bi se dalo razpravljati. Še pred tem, junija, jih je preverjala Evropska komisija in dosegla umik avtomatskega označevanja fotografij.

Zdaj pa so se tla začenjajo segrevati tudi v ZDA. Tamkajšnji regulator, Federal Trade Commision (FTC), sicer še ni začel formalne preiskave, vendar ga je k temu že pozvalo več senatorjev in 10 vplivnih nevladnih organizacij na področju varovanja potrošnikov oz. zasebnosti. Povod za zahteve je nedavna ugotovitev, da uporabnikom sledijo tudi po odjavi (kar je FB označil kot napako pri brisanju piškotkov in potem hitro popravil), še bolj pa nedavno najavljena podpora za frictionless sharing, kot se označuje avtomatska objava uporabnikove aktivnosti na Tickerju, Timeline-u in drugod. Med pripravo nedavne novice o Guardianovi "in-facebook" ponudbi so se vsa pregledovanja člankov avtomatsko in brez vprašanj (in brez možnosti nasprotovanja) poslala kot obvestilo prijateljem, in dobil sem tudi nekaj komentarjev. Ob dejstvu, da se časopisi, glasba, video (se pravi praktično vse) seli na Facebook, postaja zasebno brskanje praktično nemogoče. Prav zanimivo vprašanje je, ali bo FB dovolil vstop tudi vsebinam za odrasle in ali bo klikanje tam pošiljal naprej (to bi lahko vodilo v številne zoprne situacije, ali pač priložnosti za trolanje, kakor vzamete).

Zanimivo bo videti, kako daleč si bodo regulatorji upali iti. Lahko le upamo, da dosedanja praksa - premetavanje vmesnikov za upravljanje z zasebnostjo - ne bo dovolj. Facebook namreč vse objavljene vsebine v ozadju mirno deli s svojimi poslovnimi partnerji, potem pa uporabniku ponudi bogate, da ne rečemo nalašč zapletene, možnosti skrivanja stvari pred prijatelji, kot da bi to bilo edino pomembno.