Sarkozy naj bi naročil nezakoniti nadzor novinarjevega telefona

Mandi

2. sep 2011 ob 06:03:50

Francoski časnik Le Monde naj bi imel dokaze, da je predsednik Sarkozy obveščevalni službi naročil (nezakonit) nadzor nad delom enega od njihovih novinarjev.

Posredi je bilo poročanje v ti. aferi Bettencourt. Oseminosemdesetletna gospa Liliane Bettencourt je večinska lastnica L'Orealovega imperija (ker se cenite) in s premoženjem čez 23 milijard evrov med najbogatejšimi osebami na svetu. Pri takih številkah davčne obveznosti niso nizke in gospa naj bi se bila pozanimala, kako jih zmanjšati. Pri tem naj bi ji svetoval kar Éric Woerth, takratni finančni minister, zdaj pa minister za delo v Sarkozyjevi vladi. Woerth je v javnosti nastopal kot oster nasprotnik utaje davkov, zasebno pa je - tako Le Monde - gospe Bettencourt uredil vračilo davka v višini 30 milijonov evrov in se ji ponujal za upravitelja premoženja, vse v zameno za predvolilne prispevke njemu in Sarkozyju osebno pred volitvami leta 2007. Razkrit je bil, ker je njune pogovore na skrivaj posnel gospejin služabnik, nakar jih je tako ali drugače v roke dobil raziskovalni novinar Le Monda Gérard Dave.

Tu se zdaj stvari zapletejo. Predsednik Sarkozy naj bi v želji, da omeji Davovo novinarsko delo, skušal priti do njegovega vira. Julija lani so francoski obveščevalni organi od mobilnega operaterja Orange nezakonito pridobili izpiske klicov in natančne geolokacijske podatke za Daveov mobilni telefon in tako uspešno identificirali vir - to naj bi bil eden od svetovalcev v ministrstvu za pravosodje, sicer sodnik. Sodniku so ekspresno znižali plačo in ga premestili na oddaljeno službo v svoj prekomorski apartma Francosko Gvajano. Žal so za sabo pustili sledi, ki naj bi jih nedavno našel eden od preiskovalnih sodnikov in v zvezi z njimi obvestil Le Monde.

Naj še kdo reče, da retencija prometnih podatkov ne prinaša koristi.