Nov postopek zdravljenja kronične limfocitne levkemije - HIV vs. levkemija 1:0
Brane2
12. avg 2011 ob 12:45:50
V poplavi "revolucionarnih novosti" imamo praviloma vsak teden novo revolucionarno baterijo, sončno celico, čudežni tranzistor pa tudi zdravilo proti raku, ki se ga neslednji teden ne spomni nihče več.
Tokrat je stvar videti malce bolj resna. Na Pensilvansijski univerzi so pod vodstvom dr. Carla June v klinični raziskavi uspeli doseči drastičen napredek pri zdravljenju kronične limfocitne levkemije (CLL) pri pacientih v zadnjem stadiju bolezni. Omenjeno bolezen je mogoče zdraviti z agresivno kemoterapijo, dokončno ozdravljiva pa je samo s presaditvijo kostnega mozga, ki pa pogostokrat ni mogoča.
Zdravilo deluje s pomočjo spremenjenega virusa HIV. Pacientu najprej odvzamejo nekaj belih krvničk, ki jih "okužijo" z genetsko spremenjenim virusom HIV. Bele krvničke nato izven pacienta razmnožijo, nato pa jih pacientu vbrizgajo nazaj. Spremenjene bele krvne celice imajo zmožnost zaznave in uničenja rakavih celic, vsaka celica pa se lahko razmnoži do okrog 1000 primerkov.
Ena sama spremenjena bela krvna celica je tako postala sposobna uničiti veliko rakavega tkiva in temu ustrezen je končni rezultat. Učinek je namreč skoraj čudežen, saj je bolezen pri dveh bolnikih popolnoma izginila, pri tretjem pa se obseg rakavega tkiva zmanjšal na 30% prejšnje velikosti. Nekateri pacienti so tekom zdravljenja mesecev dobesedno "izgubili" celo nekaj kilogramov rakavega tkiva. Pri tem so pomembni tudi stranski učinki, ki so zelo blagi - blažje bolečine in blažja vročina.
Raziskovalci so postopek zdravljenja žal preizkusili na samo treh pacientih. Razlog je v tem, da niso dobili financiranja raziskave s strani National Cancer Institute, prav tako je financiranje zavrnilo več farmacevtskih podjetij. Na koncu so finančna sredstva za raziskavo dobili od zasebnega sklada Alliance for Cancer Gene Therapy. A glede na izkazane uspehe financiranje v bodoče gotovo ne bo več problem.
Članka o novem postopku zdravljenja sta objavljena v The New England Journal of Medicine (Chimeric Antigen Receptor–Modified T Cells in Chronic Lymphoid Leukemia, Redirecting T-Cells).