Intel pripravlja Ultrabooke
Primož Resman
2. jun 2011 ob 22:10:37
Angleški jezik se je v preteklih nekaj letih dodobra obogatil z izrazi, ki poimenujejo različne prenosne računalnike. Skupni imenovalec vseh je nedvomno notebook, ki dandanes predstavlja običajen prenosnik, velik okrog 15 palcev (+/- ~2 palca), trenutno z dvojedrnim procesorjem, okrog 500 GB trdega diska, večinoma v mehanski izvedbi, z okrog 4 GB pomnilnika, itd. Pred leti je Asus s pomočjo Intela, ki je predstavil procesorje Atom, pokazal poceni in majhne prenosnike, ki so jih ljudje poimenovali netbooki. A Atom se je izkazal za bistveno prešibak procesor, ko so uporabniki želeli na prenosniku izvesti zahtevnejša opravila. Posledično je na trg prišel nov izraz, notbook, s katerim so novinarji začeli označevati nekoliko zmogljivejše prenosnike, večinoma z AMD-jevimi čipi. Sprva so bili to eno in dvojedrniki iz družine Athlon II Neo, zdaj pa te procesorje nadomešča predvsem Fusion E-350. Vedno več se govori še o smartbookih, ki so večinoma opremljeni s procesorji ARM in z operacijskim sistemom, primernem manjši zmogljivosti - npr. z Androidom, Chrome OS-om, Linuxom, itd.
Zdaj Intel kani dodati še en izraz. Predstavili so namreč kategorijo Ultrabook, ki bo svoj obstoj začela že s procesorji Sandy Bridge, a bo mnogo večji razmah doživela z naslednikom, Ivy Bridge, in z 22 nm zamenjavo Ivy Bridga z novo arhitekturo, Haswell. Intelove zahteve za nov razred prenosnikov, ki naj bi do leta 2012 predstavljal kar 40 % prodaje prenosnikov, so zelo stroge, a po drugi strani za kupca odlične. Prenosniki bodo morali biti tanki, do največ 8 desetink palca (20 in drobiž milimetrov), ter lahki, a tankost in lahkost ne bo smela priti na račun zmogljivosti, avtonomije oz. cene. Prenosniki naj bi se namreč prodajali za vsega 1000 dolarjev oz. manj, obenem pa ponujali dobre grafične zmogljivosti (vseeno bodo najverjetneje uporabljeni kar v Intelove procesorje vgrajeni grafični čipi) ter predvsem odzivnost in hiter zagon iz spanja. Slednjo bodo proizvajalci morali zagotoviti z uporabo pogonov SSD, pa naj bodo ti uporabljeni ekskluzivno kot glavni pogon oz. kot le predpomnilnik, kar podpira najnovejše Intelovo vezno čipovje Z68 ter seveda vsa prihodnja čipovja.
Intel zahteva še, da bo platforma varna, a tukaj niso podali točnejših informacij. Dolgo avtonomijo naj bi dosegli predvsem z nižjo porabo procesorjev, kjer naj bi bilo povprečje z današnjih ~30 W znižano na 15 do 20 W, ko bo na tržišče prispel Haswell. Nekaj več o tem, vključno s prihodnostjo Atoma, si lahko preberete v članku na AnandTechu. Omenimo še, da so bili prvi Ultrabooki na Computexu že predstavljeni, gre za Asusovo serijo UX. Konkurenčni AMD Ultrabookov ne bo deležen, saj je Intel že registriral to besedo kot blagovno znamko.