Intel bo proizvajal čipe po pogodbi za zunanja podjetja
Matej Huš
3. nov 2010 ob 09:38:45
Intel je včeraj objavil vest, da bo izdeloval čipe tudi za zunanje naročnike, kar je precejšnja sprememba od uveljavljene politike tega podjetja. Doslej je namreč veljalo, da Intel v svojih tovarnah proizvaja čipe le za lastne potrebe.
Podpisali so pogodbo s podjetjem Achronix Semiconductor, da bodo za slednje proizvajali FPGA (field-programmable gate array) v 22 nm-tehnologiji prihodnje leto, ko bo nova tehnologija v Intelovih obratih zaživela. Šlo bo za družino Achronix Speedster22i, ki naj bi bila za 300 odstotkov zmogljivejša, polovico manj potratna in 40 odstotkov cenejša od obstoječih FPGA. Namenjen bo uporabi v telekomunikacijah, mrežni opremi, industriji in bo omogočal uveljavitev prihajajočih tehnologij, kot sta 100G in 400G ethernet.
Še več, Intelov tiskovni predstavnik Bill Kircos je v elektronskem sporočilu za medije dejal, da "so odprti za sodelovanje še z drugimi podjetji poleg Achronixa". Proizvodnja FPGA za Achronix na Intel ne bo vidneje vplivala, saj bo zavzela manj kot odstotek vseh proizvodnih kapacitet. Analitiki pravijo, da gre za preizkus, kako bi se širitev Intela v področje pogodbene izdelave vezij obnesla, in da je do resne konkurence TSMC-ju, UMC-ju ali GlobalFoundries še daleč. Je pa odločitev na nek način razumljiva, saj si Intel ne želi privoščiti nepopolne izrabe proizvodnih linij za 22 nm, kot se je to zgodilo z najnaprednejšimi 32 nm-procesorji, ki jih trg enostavno ni mogel posrkati. FPGA-ji so tu odlična rešitev, saj gre za nišni produkt z visoko dodano vrednostjo, ki poleg tega ne predstavlja konkurence Intelovi obrti.
Intel namreč vsaki dve leti prenovi svoj proizvodni proces, kar terja milijardne investicije v izboljšavo obstoječih tovarn in gradnjo novih. Pred kratkim smo poročali, da bodo v prihodnjih letih v razvoj v ZDA investirali med šest in osem milijard dolarjev, pretekli teden pa so objavili še odprtje tovarne na Kitajskem (ta bo sicer imela starejšo tehnologijo) in v Vietnamu. Tudi s tovrstnim pogodbenim sodelovanjem kanijo poskrbeti, da bodo linije ves čas obratovale s polno paro.