Črne zastave tudi na nebu največje države
Balandeque
27. sep 2010 ob 19:28:56
V Rusiji, za zdaj še eni od mek svetovnega piratstva, se je 15.000 podpornikov nekaznovanega kopiranja odločilo registrirati Piratsko stranko.
Slogan s katerim so nastopili v javnosti, se glasi »Kopirajmo vse!«. Za zdaj je z njihove spletne strani moč razbrati, da se zavzemajo predvsem za to, da bi zakon izvzel kaznovanje tistih, ki so avtorsko zaščitene vsebine izmenjevali v nekomercialne namene. Ustanovitvenega kongresa se je udeležil tudi Gregory Engels, član vodstva Pirate Party International.
Ustanovitev nove stranke je nedvomno povezana z glasovanjem Dume minuli petek, kjer so v tretjem branju malone soglasno potrdili amandmaje, ki bodo rusko avtorsko zakonodajo uskladili z zahtevami sporazuma TRIPS (Agreement on Trade-Related Aspects of Intellectual Property Rights), ki so ga sprejele članice WTO in ki je pogoj za vstop v to organizacijo, za kar si Rusija prizadeva že 18 let.
Predsednik Piratske stranke Pavel Rassudov pravi, da se zavedajo, da je članstvo Rusije v WTO sicer neizogibno, vendar si bodo člani z vsemi sredstvi prizadevali to preprečiti. Politično gledano so po besedah vodstva stranke opredeljeni tako proti sedanji oblasti v Kremlju, kot tudi opoziciji. Njihov dolgoročni cilj pa je zlasti iskanje podpornikov med mlajšimi uporabniki spleta, zlasti pa podjetniki in umetniki med 20. in 30. letom starosti.
Piratska stranka se je s tem podala na negotovo pot registracije ruskih političnih strank. Znano je, da oblasti rutinsko zavračajo registracijo novih strank, zlasti takih, ki ne spadajo po svetovnonazorsko območje vladajoče stranke Enotne Rusije. Novopečeni politiki bodo tako morali najprej do marca prihodnjega leta zbrati 45.000 podpisov podpornikov, kar pa morda ne bo pretežko. Po dostopnih podatkih v Rusiji kar 60 milijonov uporabnikov s spleta snema nelegalne vsebine, na stojnicah po državi pa se sodeč po študiji moskovske High Schoool of Economics proda za 30 milijard dolarjev ponarejenih DVD-jev z različnimi vsebinami, 76% programske opreme na računalnikih pa je nelegalne.
Tudi na področju zakonodaje čaka Rusijo še veliko dela; licenca Creative Commons denimo v tej državi nima nikakršne veljave, saj se avtor svojemu avtorstvu po veljavni zakonodaji ne more odpovedati. To je za The Moscow Times potrdil tudi Denis Vojevodin, partner odvetniške družbe Salan's: »Avtor lahko da svoje delo v brezplačno uporabo, toda avtorstvo bo po ruski zakonodaji vedno pripadalo njemu.« In dodaja: »V Rusiji je intelektualna lastnina sicer dobro varovana z zakonom, toda nadzora skorajda ni. Mi smo velika država, kjer je do pravic avtorjev malo spoštovanja.«