Ubuntu 10.04 in Windows 7 - kateri je hitrejši
Primož Resman
4. maj 2010 ob 14:37:13
Točno to so se vprašali pri Phoronixu, kjer so povedali, da je bil Linux v preteklosti načeloma hitrejši od primerljivih izdaj Windows, vsaj za običajne uporabnike. A v preteklih izdajah posodobitve kernela niso prinesle večjih pohitritev, grafični gonilniki so še vedno slabši od tistih za Windows, v testih pri Phoronixu pa so posodobitve podatkovnega sistema ext4 le-tega celo upočasnile. Windows 7 je po drugi strani za Microsoftove uporabnike praktično mana z neba in za mnoge nekaj najboljšega po (Microsoftovem) narezanem kruhu.
Na šestih različnih sistemih so pognali lastno zbirko 55 testov, kjer vsak teče trikrat za večjo natančnost. Na vsakem računalniku je bilo tako izvedeno kar 330 testov, 165 v Windows 7, 165 pa v Ubuntu 10.04. Oba izmed sistemov sta bila sveže nameščena na vsakem računalniku, testi pa so tekli pri tovarniških nastavitvah operacijskega sistema.
Podrobnejše rezultate si seveda oglejte v samem testu, a lahko tukaj razkrijemo njegove izsledke. Operacijska sistema sta si zelo blizu, a Ubuntu večinoma pokopljejo slabši gonilniki. Sploh obupno se pri tem izkaže Intel, katerega odprtokodni gonilniki so močno pod nivojem različice za Windows. Podobno velja tudi za odprtokodne gonilnike AMD-ja in nVidie, ki v tem primeru doživita še dodaten udarec na zmogljivosti v primerjavi s svojimi zaprtimi gonilniki.
Članku bodo sledili še drugi deli, v katerih bodo poleg sistema, osnovanega okrog platforme ION, Phenom II X4, Athlon II X3, Core i3, Core i7 in sistema z dvema Opteronoma, uporabljeni tudi Applovi računalniki. V prvem delu so se osredotočili predvsem na igre in grafične teste (ter SPECViewPerf), iz česar lahko sklepamo, da bodo za delo bolj uporabne aplikacije še sledile, kar bo pomenilo ostrejši boj.