Britanske kamere ne pomagajo reševati zločinov

Matej Huš

26. avg 2009 ob 00:06:22

Nobena skrivnost ni, da je London (in Velika Britanija nasploh) prepreden z ničkoliko CCTV-kamerami, ki neprestano budno beležijo dogajanje v svoji okolici. V celi državi imajo štiri milijone kamer ali eno na 14 prebivalcev. O smiselnosti in uporabnosti teh pripomočkov je bilo prelitega že mnogo črnila, zgodbo pa lahko strnemo v dva tabora - nasprotnike, ki menijo, da gre za grob poseg v zasebnost, in zagovornike, ki hvalijo višjo varnost, ki jo spričo kamer uživamo.

BBC poroča, da je interno policijsko poročilo pokazalo, da kamere prav učinkovita pomoč pri razreševanju zločinov niso. V enem mesecu so posnetki pomagali identificirati osem izmed 269 roparjev. Še večkrat na policijo letijo očitki, da si policisti pri lovu za storilci posnetkov sploh ne ogledajo temeljito. Konzervativni poslanec David Davis komentira z besedami, da bi morali dobro premisliti, kako porabljajo proračun za preprečevanje kriminala. Kamere naj bi namreč povzročala ogromne stroške in le malo koristi; v zadnjih desetih letih so Britance po vsej državi stale pol milijarde funtov, ki bi jih lahko uporabili za izboljšanje javne razsvetljave in druge prijeme v boju s kriminalom.

Poročilo posebej poudarja, da konzervativna stranka ni naklonjena uporabi kamer, in da bi ob morebitnem preokretu na volitvah morali organi pregona pokazati nekaj resnih rezultatov. Tudi Eamonn Butler, direktor Inštituta Adam Smith, se strinja, da kamere ne zvišujejo varnosti. Statistike kažejo, da 1000 kamer pomaga rešiti manj kot en zločin. Policija odvrača, da je to zgolj ocena, ki ne odseva celotne slike vseh rešenih primerov, kjer so bili posnetki pomemben člen. Na notranjem ministrstvu dodajajo, da kamere "pomagajo skupnosti čutiti se varno". Klik!