Velika Britanija bo regulirala svoje omrežje nadzornih kamer
Matej Huš
12. jul 2010 ob 10:24:51
Velika Britanija je ena izmed bolj policijskih držav na svetu, saj so se v zadnjem času silno razširile kamere za nadzor prometa. Dnevno več kot štiri tisoč kamer posname več kot deset milijonov posnetkov, pri čemer so na vsakem registrska tablica, lokacija, datum, čas in fotografija avtomobila, na kateri je moč prepoznati voznika in potnike. Ti posnetki se rutinsko hranijo dve leti, sicer pa kakšnega jasnega zakonskega ogrodja, čemu služijo ti posnetki in kdo jih lahko uporablja, ni. V skladu z načrti nove vlade na notranjem ministrstvu obljubljajo, da bodo zakonsko uredili to občutljivo področje poseganja v zasebnost.
Sistem se imenuje ANPR (angl. automatic number plate recognition, samodejno prepoznavanje registrskih tablic) in ga bo notranje ministrstvo uredilo z določili, kdo sme uporabljati njegove podatke in kako dolgo se bodo sploh hranili. Predlagajo naslednje možnosti za regulacijo:
- določili bodo zakonsko pravico zbiranja in hranjenja podatkov iz ANPR za policijske potrebe;
- zgornjo točko bodo časovno omejili;
- določili bodo, kdo lahko do ANPR dostopa in kako dolgo se bodo podatki hranili;
- natančno bodo definirali, v kakšnih pogojih se lahko podatki prenašajo med agencijami, zasebnim sektorjem in policijo;
- bolje bodo označili ANPR-kamere, da bodo vidne javnosti.
Notranji minister James Brokenshire je dejal, da sta CCTV in ANPR pomembno orodje v boju proti kriminalu, a je njuna rast presegla normalne okvire. Zato bodo poskrbeli za dodatno regulacijo, razmišljajo pa tudi o regulaciji CCTV. Kamere so na pohodu od leta 2006, ko so jih po zelo kratki debati v parlamentu uvedli z namenom oprezati za nezavarovanimi in ukradenimi vozili, ki bi jih nato patrulje prestregle. Sčasoma se je njihovo število povečalo, uporabljati pa so jih še v razne druge namene začeli tudi obrambno ministrstvo, davčna uprava, carina in enote za boj proti organiziranemu kriminalu.