Na splet bo svojo DNK postavilo 13.000 prostovoljcev
Matej Huš
19. maj 2009 ob 09:29:20
Pretekli mesec se je na spletu za širšo javnost odprl The Personal Genome Project, ki je sicer prvi vdih življenja doživel lani. Cilj je bil ustvariti podatkovno bazo, v kateri bi bilo javno dostopnih 100.000 genomov različnih ljudi. Sprva so začeli z 10 prostovoljci, katerih slike, anamnezo in druge podatke so postavili na splet. Šlo je za ljudi, ki so vedeli, v kaj se podajajo in da ne morejo pričakovati anonimnosti. Do tega trenutka se je prijavilo 13.000 ljudi, ki so pripravljeni svoj genetski material deliti s širnim svetom.
George Church, vodja iniciative, pravi, da je namen projekta znanstveni srenji ponuditi genetske informacije, ki bodo uporabne za študije dednih bolezni. Sam verjame, da bo čez nekaj let vsakdo imel možnost zapis svojega genoma hraniti v elektronski obliki. Churcheva ekipa si, denimo, s podatki iz projekta pomaga pri raziskavah morfoloških značilnosti ljudi (izgled) in njihovem kodiranju v genih.
Prostovoljci, ki se bodo prijavili k projektu, bodo morali izpolniti podroben vprašalnik in pokazati, da razumejo, da bodo njihove osebne podatke razobesili po spletu. Potem bodo posredovali genski material, kot so lasje, kri, koža ali slina, iz katerega bodo izluščili genom. Sicer ne bodo objavili njihovih imen, bodo pa dostopne njihove slike in zgodovina. Kako obsežen je projekt, pove dejstvo, da genom enega samega človeka zaseda 6 GB. Klik!