Pitje kave brezpredmetno?
Primož Resman
14. jun 2010 ob 13:42:27
Mnogi bralci ste najverjetneje (s skodelico kave v roki?) nekoliko nejeverno pogledali ta naslov, sploh na to ponedeljkovo jutro. A prav to trdi Peter Rogers, vodja raziskave na univerzi v Bristolu. Pravi, da pijte kavo redno oz. je sploh ne pijte, saj razlik med obema scenarijema ne bo. Redni uživalci kofeina naj bi bili namreč prav tako budni, kot ljudje, ki ne pijejo kave oz. raznih energijskih pijač s kofeinom.
Razlog za to naj bi se pravzaprav skrival v odvisnosti. Jutranja merica kofeina namreč zgolj prežene simptome odvajanja, do katerih pride čez noč. Obenem to pomeni, da morate kofein uživati vsak dan, saj prekinitev pitja kave ob vikendih ne bo pomenila nič dobrega za počutje v nedeljo. Če ste le občasni uživalec kofeina in po slednjem sežete le v primeru velike nuje, brez skrbi, tudi za vas ima Peter Rogers slab odgovor. Kmalu po zaužitju pride do navidezno večje budnosti, a gre pravzaprav le za povečane občutke vzhičenosti, naslednji dan pa prav tako sledijo simptomi odvajanja.
Rezultate so dobili s pomočjo 379 prostovoljcev, katerim so odvzeli vzorce krvi, s pomočjo katerih so preverili njihovo genetsko nagnjenost k določenim učinkom kofeina. Pred raziskavo so jih prosili, da 16 ur ne uživajo kofeina, po tem obdobju pa so dobili mero kofeina oz. placebo (s pomočjo tablet) in nato opravili teste razpoloženja, budnosti in fizičnega zaznavanja (MAPSS).
Rezultati so, kot rečeno, pokazali, da kofein ne vpliva na budnost, a je pri težkih uživalcih kofeina jemanje placeba povzročilo večjo zaspanost in hujše glavobole, zaradi katerih so štirje prostovoljci celo zapustili raziskavo. O glavobolih so poročali tudi prostovoljci, ki neredno uživajo kofein in so dobili kofeinske tablete, a njihova budnost ni izstopala iz povprečja - bila je enaka prostovoljcem, ki so redni uživalci kofeina in so dobili zadostno mero kofeina v raziskavi. Nerednim uživalcem kofeina se je tudi povišala stopnja vzhičenosti, medtem ko so v raziskavi pogledali še povezavo med genom ADORA2A, najverjetneje odgovornim za napade panike, in uživanjem kofeina. Celotne rezultate si lahko preberete v izvorni novici.