Imajo slušalke z odpravljanjem šuma tudi temno stran?
Matej Huš
24. feb 2025 ob 12:24:31
Slušalke z odpravljanjem šuma so v zadnjih letih postale izjemno popularne, saj omogočajo bolj zbrano in umirjeno poslušanje vsebin tudi v hrupnih okoljih, denimo na javnem prevozu. Pričakovali bi, da so za sluh blagodejne, saj lahko vsebino poslušamo pri nižji jakosti. A raziskovalci preverjajo, ali imajo tudi temne plati. Tovrstne slušalke bi lahko bile povezave z motnjami v procesiranju zvokov v možganih (auditory processing disorder, APD), a dokazov še nimajo.
APD sicer ni nova motnja, jo pa po navadi diagnosticirajo že pri otrocih. Gre za težavo pri lociranju, od kod izvirajo zvoki, razumevanju govora v hrupnih okoljih in podobno. Okvarjeni del ni uho, ki je fiziološko normalno, temveč gre za motnje pri procesiranju v možganih. V zadnjem času pa se je povečalo število primerov, ki jih odkrijejo pri odraslih ljudeh, zaradi česar so raziskovalci začeli iskati novejše okoljske dejavnike. Seveda pa bi lahko več diagnosticiranih primerov pripisali tudi boljšemu poznavanju te motnje, ki je bila v preteklosti pogosto prezrta.
Eden izmed osumljencev so slušalke z odpravljanjem šuma. Te uporabnikom omogočajo zelo čisto izkušnjo, kar pa za možgane ni naravno stanje. Ti so navajeni kopice zvokov, ki jih sproti analizirajo in filtrirajo, da se osredotočimo le na bistvene. S slušalkami pa teh zvokov ni, zato se lahko možgani polenijo. Za zdaj ni dokazov, da bi tovrstne slušalke povzročale APD, bodo pa to v prihodnosti proučevale različne študije. Prav tako ni iz trte izvita možnost, da je preglasno poslušanje skladbe v slušalkah - ne glede na odpravljanje šuma - vzrok za APD. Za zdaj pa zatrdno vemo, da preglasni hrupi škodujejo sluhu, kar je s slušalkami lahko doseči.