Bonbončki za zaposlene v Silicijevi dolini izginjajo

Matej Huš

14. dec 2024 ob 12:27:52

Tehnološki velikani v Silicijevi dolini so bili dve desetletji samoumevni. Ko je bil Google še zagonsko podjetje s 40 zaposlenimi, so bili ti deležni profesionalnih masaž. Mlada podjetja, ki so tekmovala za najboljše mlade strokovnjake, so se od uveljavljenih imen skušala razlikovati z različnimi ugodnostmi in sproščenim načinom dela. Izvrstni obroki, potovanja, namizni nogomet v sobah za oddih, brezplačni javni prevoz so le nekateri izmed bonbončkov, ki so sčasoma postali samoumevne sestavine zaposlitvenih paketov v Silicijevi dolini. Delo od doma je bilo še pred pandemijo ključna prednost, ki pa se po pandemiji počasi ukinja.

Čedalje ostrejša konkurenca, ki podjetja sili v varčevanje, drag razvoj umetne inteligence in gospodarska negotovost so poskrbeli za obrat trenda, ki se je okrepil leta 2022. Začelo se je z majhnimi trki in nevšečnostmi. Meta je leta 2022 zaposlenim prepovedala prinašati plastične posode v službo, ker so si v brezplačnih menzah vanje naložili hrano in jo odnesli domov. 2023 so v Meti ukinili brezplačno pranje oblačil. Letos je Meta celo odpustila nekaj ljudi, ker so zlorabljali bone za Grubhub za naročanje gospodinjskih potrebščin in ne hrane.

Ne gre le za Meto. Google je omejil nabor prvovrstne hrane, ki so jo stregli. Sestankov na eksotičnih lokacijah je manj, več jih poteka na sedežu podjetja. Dela od doma je manj, Amazon ga je v celoti ukinil, bonusi so nižji.

Predvsem pa so zaposleni izgubili eno ključnih ugodnosti: stabilnost. Lani so tehnološki velikani odpustili 264.000 ljudi, kar je 100.000 več kot leto poprej. To seveda ne pomeni, da niso zaposlovali, a kaže na večji prepih. Delovni pogoji so še vedno sorazmerno dobri, a minulih ekscesov je manj. Tehnološki velikani niso več mlada podjetja, temveč korporacije.