Spletno iskanje partnerjev prispevalo k povečanju neenakosti v družbi

Matej Huš

16. sep 2024 ob 23:10:07

Ameriški raziskovalci so ugotovili, da je eden izmed razlogov za povečanje neenakosti tudi naraščajoča priljubljenost spletnih aplikacij za iskanje partnerjev. Leta 1998 se je v ZDA manj kot dva odstotka parov spoznalo prek interneta, leta 2008 je bilo takšnih že 20 odstotkov, leta 2017 pa je delež presegel 50 odstotkov. Danes je to že glavni način spoznavanja partnerjev in s tem bodočih zakoncev.

Približno polovico povečanja neenakosti, merjene z Ginijevim koeficientom, so v nedavni raziskavi pripisali porokam, ki čedalje pogosteje potekajo med partnerjema podobnega socioekonomskega ozadja in seveda prihodkov. V obdobju 2008-2021 večjih razlik niso opazili, v daljšem obdobju 1960-2020 pač. Najpomembnejša dejavnika sta postala izobrazba (35 odstotkov) in sposobnosti (30 odstotkov), le manjši delež pa odpade na starost (15 odstotkov) in trenutne prihodke (15 odstotkov). A tudi najpomembnejša dejavnika sta močno korelirana s položajem v družbi in gmotnim stanjem. Čedalje manj pomemben faktor pa je postajala rasa. Z drugimi besedami: spletne aplikacije so ljudem omogočile, da so bogati našli bogate partnerje, revni pa revne.

Raziskovalci so pričakovali, da je razmah aplikacij olajšal spoznavanje partnerjev, ker so s tem povezani stroški (v najširšem smislu besede, ne le finančnem) zato upadli. A to se ni zgodilo in stroški so ostali približno enaki. Spletnemu iskanju partnerjev so pripisali povečanje Ginijevega koeficienta za tri odstotne točke, kar je približno polovica povečanja.