Kaj je planet?
Matej Huš
13. jul 2024 ob 16:58:00
Leta 2006 je Mednarodna astronomska zveza (IAU) spremenila definicijo planeta in na veliko razočaranje vseh privržencev Plutona njegov status spremenila v pritlikavi planet. Morda pa se kmalu obeta še ena sprememba, ki sicer Plutonu ne bo vrnila stare slave, bo pa "ustvarila" na stotine novih planetov. Raziskovalci z UCLA predlagajo novo definicijo, ki jo bodo Zvezi predstavili na rednem srečanju prihodnji teden.
Trenutno so planeti telesa, ki krožijo okrog Sonca in so dovolj masivni, da so približno sferične oblike zaradi lastne gravitacije ter so hkrati gravitacijsko počistili svojo okolico. To po eni strani izključuje vse planete, ki krožijo okoli drugih zvezd ali zgolj tavajo po vesolju, hkrati pa z velikostjo povezana termina nista zelo natančna. Zato Jean-Luc Margot predlaga novo definicijo.
Planeti bi bili vsa telesa, ki krožijo okrog zvezde, rjave pritlikavke ali ostanka zvezde. S tem bi vključili tudi telesa izven našega Osončja. Druga pogoja pa sta zelo jasna: planeti imajo maso vsaj 1023 kg, a ne več kot 2,5 x 1028 kg. Vsi danes priznani planetu Osončju izpolnjujejo pogoja, saj najlažji Merkur tehta 3x3 x 1023 kg. Zgornja meja pa tudi ni naključna, saj predstavlja 13-kratnik mase Jupitra, kar je po trenutnih izračunih meja, ko se začne devterij zlivati. Telesa, v katerih teče fuzija, niso več planeti. Če se zliva devterij, vodik pa še ne, tudi niso čisto prave zvezde. To so rjave pritlikavke.