Minulih 12 mesecev je bilo 1,5 °C pretoplih

Matej Huš

9. jul 2024 ob 00:00:27

Evropski projekt C3S (Copernicus Climate Change Service) ugotavlja, da je za nami temperaturno rekordno leto. Letošnji junij je bil že 13. zaporedni mesec, ko je bila globalna temperatura višja kot kadarkoli v istem obdobju leta po letu 1850. V primerjavi z referenčnim obdobjem ERA5, ki zajema podatke iz predindustrijske dobe v letih 1850-1900, je bil junij za 1,5 °C toplejši. To je že dvanajsti mesec zapovrstjo, ki je bil vsaj 1,5 °C toplejši od reference. Minulih dvanajst mesecev je tudi najtoplejših, odkar merimo temperaturo, in sicer v povprečju 1,64 °C toplejših od predindustrijskega povprečja.

V Evropi je bil odklon malce večji od globalnega povprečja, sicer pa je bil to drugi najtoplejši junij v Evropi. Pretoplo je bilo v Srednji in jugovzhodni Evropi, pa v večjem delu Severne Amerike, Brazilije, Sibirije, severne Afrike in Antarktike. Vzhodni ekvatorialni Pacifik je bil zaradi nastajajoče La Niñe nekoliko hladnejši.

Pretopli so tudi oceani. Povprečna temperatura oceanov izven polarnih območij je vse od lanskega aprila toplejša kot kdajkoli doslej. Šele julija letos je temperatura hladnejša kot v preteklosti - in sicer je bila lanskega julija za 0,01 °C višja. K visokim temperaturam je lani prispeval še aktiven El Niño, ki se je nato prevesil v La Niño.

C3S izvaja Evropski center za srednjeročne vremenske napovedi za Evropsko komisijo s financiranjem EU.