Pol stoletja nesojenega junaka med operacijskimi sistemi CP/M

Matej Huš

23. apr 2024 ob 10:26:39

Mineva pol stoletja od izida operacijskega sistema, ki je glede na svojo zgodovinsko pomembnost najbolj prezrt v sedanjosti. Aprila je podjetje Intergalactic Digital Research, ki ga je vodil in ustanovil Gary Kildall, izdalo znameniti operacijski sistem CP/M za mikroprocesorje Intel 8080/85. CP/M je bil slabo desetletje industrijski standard, nato pa ga je po spletu okoliščin in zgodovine nadomestil Microsoftov DOS, ki se je več kot le zgledoval po njem.

Gary Kildall, ki se je rodil v Seattlu leta 1942, je bil v mladih letih navdušenec nad avtomobili in letali, a je na koncu vpisal študij računalništva na Univerzi v Washingtonu. Leta 1963 je bil eden izmed 20 srečnežev, ki so se smeli vpisati v prvi letnik magistrskega študija računalništva, kjer je tudi doktoriral. Kasneje je učil na podiplomski šoli ameriške mornarice, s čimer se je izognil vpoklicu v vietnamsko vojno. Tedaj je tudi slišal, da je Intel razvil mikroprocesor. Začel delati kot svetovalec za IBM, ko je razvil programski jezik PL/M. Da bi lahko razvijal programe za Intelov mikroprocesor 8080, ki je izšel aprila 1974, ga je moral nekako povezati z novim disketnikom iz Memorexa, zato je v PL/M napisal vmesnik, ki ga je poimenoval CP/M (Control Program for Microcomputers).

Ko je uspel zagnati novi procesor z diskete, pri čemer mu je pomagal John Torode, je bilo to rojstvo operacijskega sistema. Tedaj se veličine dosežka še nista zavedala. Intel se za CP/M ni zanimal, zato je Kildall leta 1976 z ženo Dorothy ustanovil podjetje Intergalactic Digital Research, kasneje DRI. CP/M je bil revolucionaren, ker je prinesel prenosljivost. Dotlej je računalniška oprema delovala le s točno določeno kombinacijo programske in strojne opreme, kot si je pač zamislil proizvajalec. IBM-ovi procesorji so potrebovali IBM-ove operacijske sisteme itd. CP/M pa je tekel na vseh združljivih mikroprocesorjih. Prodaja je hitro rasla in DRI je odlično posloval.

Leta 1980 je imel DRI petkrat več prometa od Microsofta! Tedaj je IBM začel razvijati svoj računalnik IBM PC, ki je nujno potreboval operacijski sistem. Obrnili so se na Microsoft, ki pa ga ni imel. Imel pa ga je DRI. Zato se je IBM sestal z DRI, kar velja za enega najpomembnejših sestankov v zgodovini. Kaj točno se je zgodilo na sestanku, ni povsem jasno. Znano je, da so se ga udeležili Dorothy Kildall in DRI-jev odvetnik Gerry Davis. Zakaj Kildalla ni, so zgodbe različne. IBM in DRI dogovora naposled nista sklenila, razlogi pa so bili predvsem finančni. IBM je bil še vedno brez operacijskega sistema, ki ga je krvavo potreboval. Ko je Kildall nekaj tednov pozneje poizkusil vnovič, pa se IBM ni več zganil. Kildall ni vedel, da IBM operacijski sistem že ima - kupil ga je bil od Microsofta. Bill Gates ga sicer ni imel, je pa zato hitro od podjetja Seattle Computer Products kupil sistem, ki je bil klon CP/M. Prodal ga je IBM-u, ki ga je poimenoval PC DOS, a neekskluzivno, zato ga je lahko prodajal tudi sam pod imenom MS-DOS. Ostalo je zgodovina.

Ta sicer ni povsem enoznačna, saj je kasneje IBM vendarle pripustil CP/M in dejansko prodajal oba, a je bil sistem s PC DOS toliko cenejši, da je CP/M zbledel v irelevantnost. DRI je še več let uspešno posloval z operacijskim sistemom za IBM PC-XT in več izdelkov, a zlata gos mu je bila ušla. Čeprav je sredi 80. let zaposloval 500 ljudi in ustvarjal 45 milijonov dolarjev prihodkov, je konec kmalu sledil. Podjetje leta 1991 kupil Novell Inc. in ostanke leta 1996 prodal Calderi. Kildall je tudi po koncu DRI delal na mnogo zanimivih projektih, a že leta 1994 je nesrečno umrl v nikoli zares pojasnjeni nesreči.