Intel lansiral procesorje Core Ultra

Jurij Kristan

17. dec 2023 ob 00:00:58

Kot so obljubili, so pri Intelu v četrtek naznanili razpoložljivost prvih izdelkov na podlagi procesorjev nove arhitekture Meteor Lake. Toda tovrstne prenosnike je ta hip še zelo težko dobiti in večina napovedanih izide šele v začetku prihodnjega leta.

Ko so pri Intelu septembra ponudili podrobnejši pogled v drobovje najnovejše procesorske arhitekture Meteor Lake, je bilo jasno, da smo na pragu korenitega preloma v njihovi strategiji dizajna čipov, saj smo lahko videli kopico zanimivih novosti. Prvič; z meteor laki modri tabor naposled prehaja na čipletno tehnologijo, pri čemer za nameček uvaja napredni način pakiranja Foveros, ki uporablja dvonivojske čipe in tako omogoča, da povezave med čipleti ne izgubljajo toliko energije kot v pristopih tekmecev (beri: AMDja). Drugič; inženirji so za varčevanje z energijo uporabili idejo namenskega SoC čipleta, v katerega so vdelane vse potrebne enote za osnovno delovanje procesorja, vključno z dekodirniki videa in dvema varčnima E-jedroma, ki sta tako ločeni od ostalih jeder v računskem čipletu. In tretjič; razčlenili so tudi proizvodnjo, saj računske čiplete proizvajajo sami, preostale pa zanje dela TSMC.

Hkrati smo tedaj tudi izvedeli, da bo prva generacija meteor lakov izključno prenosniška (zaradi česar je 14-ta generacija izdelkov Core za namizne naprave zgolj osveženi Raptor Lake). Prvih 11 napovedanih izdelkov - od katerih je 8 tudi dobavljivih - tako pade v seriji Core Ultra H in U, se pravi za tanjše prenosnike. Opozoriti velja na novo poimenovanje, ki odvrže črko "i" pred številko serije zmogljivosti, medtem ko Ultra pomeni premijske izdelke. Podjetje je pri tem očitno tudi spojilo pretekli seriji P in H, saj imajo Core Ultra H nazivno porabo 28 W, ki jo lahko s turbom poženejo do 115 W. Core Ultra 7H so 16-jedrniki s konfiguracijo 6P+8E+2LPE, oziroma 22 nitmi, medtem ko so Core Ultra 5H 14-jedrniki s konfiguracijo 4P+8E+2LPE. Grafični del pri prvih obsega 8 jeder Arc Xe, pri drugih pa 7 jeder. Vsi Core Ultra U imajo konfiguracijo 2P+8E+2LPE in 4 jedra Arc Xe; poraba gre med 15 in 57 W (turbo), posebnost pa sta dva prihajajoča modela, kjer bo poraba še nižja (9 in 30 W), obenem pa bosta podpirala zgolj pomnilnik LPDDR5(X).

Iz podatkov v razpredelnicah ter na Intelovi prezentaciji je moč potegniti nekaj zanimivih detajlov. P-jedra Redwood Cove imajo kanec nižje takte od preteklih P-jeder Golden Cove v Raptor Laku in vprašanje je, ali so sploh hitrejša; tu večje breme nosijo nova E-jedra Crestmont, ki so bistveno zmogljivejša od preteklih E-jeder Gracemont. Na predstavitvi so se pri Intelu pretežno osredotočali na bistveno rast zmogljivosti grafičnega dela in pospeševanja strojno učenih algoritmov. Vezje Arc Xe naj bi hitrost integrirane grafike glede na raptor lake praktično podvojilo, sodeluje pa tudi z dvema novima enotama NPU, torej za izvajanje umetne inteligence. Pri tem v podjetju radi izpostavijo, da naj bi bila njihova platforma OpenVINO elegantnejša od konkurenčnih in da lahko uspešno poveže zmogljivosti CPU, GPU in NPU jeder. Gre torej za novo epizodo v vse bolj srditem spopadu na hitro razvijajočem se področju strojnega pospeševanja UI; tudi pri AMD-ju so pred dobrim tednom naznanili nove prenosniške procesorje serije Ryzen 8040 Mobile, ki so zgolj prepakirana predhodna linija - toda z dodanimi enotami NPU (Ryzen AI).

Kljub temu, da so procesorji Core Ultra tehnično na voljo in so vsi večji proizvajalci prenosnih računalnikov najavili izdelke na tej osnovi, pa je očitno, da so v Intelu na vse kriplje lovili konec leta in gre v resnici za precej "raztegnjeno" lansiranje, za katerega bi bilo verjetno bolje, če bi ga osrediščili okoli januarskega sejma CES. Lenovovi novinci bodo denimo decembra na voljo v zelo omejenih količinah in širše dostopni šele med januarjem in marcem, podobno velja tudi za acerje in še katere druge.