Globalno segrevanje za trenutek doseglo 2 °C

Matej Huš

21. nov 2023 ob 21:04:48

Minuli teden smo presegli še en zaskrbljujoč rekord, ugotavlja projekt Copernicus. Po podatkih ERA5, ki jih je analiziral Evropski center za srednjeročne vremenske napovedi (ECMWF), je bil 17. november prvi dan v zgodovini meritev, ko je bila globalna temperatura več kot 2 °C višja od predindustrijskih ravni.

Preliminarni podatki kažejo, da je bila 17. novembra temperatura 2,07 °C nad povprečjem pred industrijsko dobo, ki se nanaša na obdobje 1850-1900. Tudi dan pozneje je bila anomalija 2,06 °C. To sicer še ne pomeni, da smo prekoračili meje iz pariškega dogovora, ki omenja vrednost 2 °C, ker gre za zdaj le za dve točki. A trend vzbuja skrb. Več tovrstnih dni pomeni, da bodo kumulativni učinki resnejši, pojasnjuje direktor projekta Carlo Buontempo. Podatki so za zdaj preliminarni, saj gre za sklop ERA5T, ki jih objavlja s petdnevnim zamikom. Uradno potrditev bomo dobili v dveh do treh mesecih.

Pariški sporazum je postavil cilj, da segrevanje ozračja omejimo na največ 2 °C nad predindustrijsko dobo, najraje na 1,5 °C. Sedaj že trkamo na vrata teh meja. Enkratna ekstremi sicer niso zelo pomembni, pojasnjujejo strokovnjaki, temveč so pomembni trendi. Ti so še vedno zelo strmi, saj smo tudi povprečje iz let 1991-2020 presegli za več kot stopinjo. Letošnje leto je sicer rekordno toplo, saj so bili julij, avgust, september in oktober izjemno topli, pričakovati pa je, da bo tudi november rekorden. K temu prispeva tudi pojav El Nino in že sedaj so znanstveniki precej gotovi, da bo leto 2023 na koncu najtoplejše v zgodovini meritev, pa tudi sicer eno najtoplejših v zadnjih 125.000 letih. Prihodnje leto bo pojav El Nino še izrazitejši, zato se lahko nadejamo novih rekordov.