SpaceX Starship: poizkus uspel, raketo razneslo
Matej Huš
19. nov 2023 ob 12:09:11
Drugi preizkusni polet megarakete Starship se je končal podobno kot prvi. Raketa, ki so jo včeraj ob 14. uri po evropskem času izstrelili iz Teksasa, je eksplodirala kmalu po koncu prve stopnje. Po ločitvi prvostopenjske rakete, do katere je poizkus potekal brez težav, je hitro in nekontrolirano razpadla, so sporočili. Glavni inženir za integracijo iz SpaceX John Insprucker je dejal, da se je sistem za konec leta v drugi stopnji sprožil z zamudo, ko se je raketa že vračala proti Mehiškem zalivu. Druga stopnja pa je nadaljevala in sprva je kazalo, da bodo dosegli cilj, a je po osmih minutah eksplodirala.
To je bil drugi testni polet rakete, ki jo sestavljata prva stopnja Super Heavy in druga stopnja Starship. Prvi poizkus 20. aprila ni uspel, saj se je končal s samouničenjem približno štiri minute po izstrelitvi. Tedaj je bila težava v mehanizmu za ločitev stopenj. Da bi se temu izognili, so v drugem poizkusu uporabili način, kjer se motorji druge stopnje vključijo, še preden sta popolnoma ločeno (hot staging). Tako na primer deluje tudi ruski sojuz.
Na včerajšnjem poletu se je ločitev zgodila 161 sekund po izstrelitvi, kmalu zatem pa je Super Heavy eksplodiral. Starship je nekaj časa še letel, osem minut po izstrelitvi pa so izgubili telemetrijo, torej pred želeno višino 250 kilometrov. Zadnje signale so dobili z višine 148 kilometrov, kar je že vesolje. Zakaj se je tedaj, tik pred ustavitvijo motorjev druge stopnje, sprožil mehanizem za samouničenje, še niso razkrili. Starship sicer ni nameraval v orbito, temveč so načrtovali suborbitalno trajektorijo, ki se konča s padcem v Pacifik. Ker je druga stopnja letela dlje in višje kot v prvem poizkusu, je SpaceX celotno misijo še vedno označil kot uspeh, pa čeprav sta Super Heavy in tudi Starship nekontrolirano eksplodirala. To do neke mere drži, saj je vse do ločitve stopenj vse potekalo po načrtih. Prav tako ni bilo težav na samem izstrelišču v Boca Chici v Teksasu, kjer je aprila popokal beton.
V prihodnosti naj bi Starship v vesolje pošiljali s Kennedyjevega vesoljskega centra na Floridi, kjer že pripravljajo infrastrukturo. To naj bi se zgodilo, ko bodo izstrelitve redne. Dolgoročni načrti se še bolj smeli, saj SpaceX želi tudi do 10 preizkusov na mesec, rakete pa bodo lahko uporabili večkrat. Musk sanja, da bi v zadnji fazi komercializacije isti Starship letel večkrat dnevno. Medtem ko ima Falcon 9 le prvo stopnjo, ki jo je možno večkrat uporabiti, bo Starship (kot druga stopnja) tudi tak.