NASA bi lahko ISS podaljšala življenje tudi po letu 2030
Matej Huš
5. nov 2023 ob 07:05:39
Po trenutnih načrtih naj bi Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) prenehali uporabljati konec desetletja. A za zdaj ni gotovo, da bodo komercialne naslednice do takrat nared, zato NASA razmišlja o podaljšanju njenega delovanja, je dejal vodja sektorja za vesoljske operacije Ken Bowersox. Na Beyond Earth Symposiumu, ki je potekala v Washingtonu, je v četrtek dejal, da upokojitev po letu 2030 ni obvezna, temveč je odvisna od napredka pri razvoju in gradnji novih vesoljskih postaj.
Časovnica je prilagodljiva, je pojasnil Bowersox. NASA želi preiti na nove platforme, takoj ko bodo te nared, a v vmesnem času si ne želijo praznine. Trenutni dogovor med ZDA, Japonsko, EU in Kanado predvideva delovanje do leta 2030, medtem se je Rusija zavezala le do leta 2028. To je posledica štiriletnih načrtov delovanja ruske vesoljske agencije (potrjen je za obdobje 2024-2028) in se lahko podaljša.
NASA pričakuje, da bodo še pred koncem desetletja v nizki orbiti tudi komercialne postaje (CLD; commercial low Earth orbit destinations). NASA ne bo njihov edini uporabnik, bo pa pomemben in zato tudi podpira njihov razvoj. NASA se sicer ukvarja tudi s proračunskimi omejitvami, ob katere bi lahko trčila ob hkrati podpori razvoja novih postaj in nadaljnjem vzdrževanju ISS. Prav tako bo treba poskrbeti za varno strmoglavljenje ISS, za kar bo NASA razvila United States Deorbit Vehicle (USDV). Letni proračun za USDV v letu 2024 bo znašal 180 milijonov dolarjev.
ISS so načrtovali v letih 1984-1993. Prve dele so začeli graditi konec 80. let, leta 1993 pa so dizajn spremenili in k sodelovanju povabili tudi Ruse. Posamezne dele so začeli izstreljevati leta 1998, prvi astronavti pa so na postajo prispeli leta 2000.