Google leta 2021 plačal prek 26 milijard dolarjev, da je bil njegov iskalnik privzet

Jurij Kristan

28. okt 2023 ob 22:03:05

Protimonopolni proces ZDA proti Googlu je postregel z zanimivim podatkom: velikan je predlani plačal kar 26,3 milijarde dolarjev, da je bil njegov iskalnik privzeta izbira v množici brskalnikov.

Trenutno v Združenih državah poteka eden najpomembnejših sodnih procesov v zgodovini IT industrije, namreč protimonopolna tožba tamkajšnjega pravosodnega ministrstva proti Googlu. V njej država trdi, da so sporazumi, ki jih je velikan sklenil z različnimi drugimi akterji na trgu, da ti njegov iskalnik postavljajo na prvo mesto oziroma kot privzeto možnost, v svojem jedru nepošteni, oziroma protikonkurenčne narave. V Mountain Viewu se skušajo braniti predvsem na način, da zmanjšujejo pomen takšnih pogodb in trdijo, da so na tržišču namesto tega vodilni predvsem zaradi lastne inovativnosti. Zaslišanja so se pričela 12. septembra in bodo trajala skupno 10 tednov; prvih 5 je priče klicalo ministrstvo, sedaj je že na vrsti Google. Doslej smo daleč največ kolobocij videli okoli dileme, kateri od predloženih dokazov naj bodo javni, saj si v Googlu na vse kriplje prizadevajo čimveč podatkov skriti, ker da gre za poslovne skrivnosti ... ali pa preprosto nerodne izjave.

Sodnik Amit Mehta jih je kljub tem naporom deklarirano odprl za javnost in ena od posledic je, da smo lahko v petek dognali, koliko Google v zadnjem času letno potroši, da partnerje, kot sta Apple ali Mozilla, prepriča, naj njegov iskalnik postavijo za privzetega. V letu 2021 so stroški takšnih pogodb znašali 26,3 milijarde ameriških dolarjev. Gigantski znesek je razumljiv, če pogledamo še prihodke iz naslova oglaševanja v povezavi z iskanjem, ki so v istem času znašali 146,4 milijarde dolarjev. Iz tega je razvidno, da v podjetju dajejo presneto velik pomen temu, da so prisotni "na prvi strani", a položaj je še bolj zanimiv, če se osredotočimo zgolj na barantanje z Applom. Pri New York Timesu so namreč izbrskali (alternativni vir), da naj bi Googlova tovrstna pogodba z Applom v letu 2021 znašala kar 18 milijard dolarjev. In ne le to - Google naj bi kljub tako sklenjeni kupčiji hkrati tuhtal razne alternative, s katerimi bi lahko Chrome izrinil Safari, denimo izrabo nove evropske zakonodaje o digitalnih trgih (DMA). Očitno se lahko nadejamo še dosti pikantnih podrobnosti; izvršni direktor Sundar Pichai bo pričal v ponedeljek.