Ameriška državna agencija toži Binance

Jurij Kristan

29. mar 2023 ob 12:50:40

Ameriški urad CFTC je sprožil tožbo proti največji svetovni kriptomenjalnici Binance in njenim vodilnim ljudem, katere obtožuje nespoštovanja zakonov.

Četudi so kriptovalute v popularnem smislu že bolj ali manj postale mainstream, pa je njihova pravna situacija v večini razvitih držav še vedno precej neurejena. Nov primer v sagi dvobojevanja med državnimi regulatorji in vseh trikov vajenimi lastniki kriptomenjalnic je najnovejši proces ameriškega urada CFTC (Commodity Futures Trading Commission), ki se ukvarja z nadzorom izvedenih finančnih instrumentov, kot so zamenjave, opcije in terminske pogodbe. Urad je na okrožnem sodišču v Illinoisu sprožil tožbo proti kriptomenjalnici Binance in njenim vodilnim ljudem, med drugim ustanovitelju Changpeng Zhau in nekdanjemu vodilnemu pravniku Samuelu Limu.

V obsežnem spisku obtožb Binancu očita najprej to, da še vedno posluje z ameriškimi državljani, čeprav delovanja v ZDA nima prijavljenega, kar je v nasprotju z zakoni. Od tu dalje pa se zvrsti še veliko podrobnejših obtožb; najprej v smeri, da so Američanom sistematično pomagali pri zakrivanju poslovanja na načine, da so jim omogočali rabo omrežij VPN in jim svetovali pri ustanavljanju slamnatih podjetij; pa nadalje, da imajo preslabo zaščito pred malverzacijami in drugo. Kot kazen želijo doseči tako omejitve poslovanja kriptomenjalnice, kakor tudi globe. V Binancu so nad tožbo razočarani in zavračajo navedbe, da naj bi imeli slaba orodja za boj proti prevaram, toda Zhao se ni dotaknil glavnega očitka, da namreč v ZDA ni registriran. Tožba je že negativno vplivala na kriptotrge.

Binance je največja svetovna kriptomenjalnica; lansko leto naj bi promet znašal 23.000 milijard ameriških dolarjev (omejen vir, alternativa). Javna skrivnost je, da Zhao in sodelavci skrivajo dejanski kraj menjalnice, pri čemer imajo na Kajmanskih otokih registrirano krovno holdinško družbo, zaradi česar so bili že dostikrat tarče očitkov, toda tako neposredno se jih ameriški regulatorji doslej še niso lotili. Zanimivi sta še najmanj dve podrobnosti. Prvič, CFTC trdi, da se je dokopal do elektronske pošte in sporočil vodilnih v podjetju, ki naj bi potrjevali, da je skoraj petina strank Američanov. In drugič - kriptovalute ter žetone označujejo za blago in ne vrednostne papirje, kar je v nasprotju s stališči Zveznega urada za vrednostne papirje. To pomeni, da ne gre zgolj za trud po zauzdanju neukročenega kriptomešetarja, temveč tudi reševanje problema pravne nedorečenosti kriptovalut, ki še vedno vlada v ZDA.