Prvi pogled na Artemisovo obleko za sprehode po Luni

Jurij Kristan

16. mar 2023 ob 16:48:41

NASA in Axiom Space sta predstavila prototipno vesoljsko obleko, kakršno bodo astronavti na odpravi Artemis III uporabili na površju Meseca.

Ko naj bi se ameriški astronavti okoli leta 2026 z odpravo Artemis III vrnili na Mesec, jih čaka večji izziv od sprehodov, ki so jih uprizarjali na misijah Apollo. Tokrat bodo namreč pristali na južnem polu, kjer bo hladneje. Obenem bodo morali postoriti tudi več praktičnih reči, kajti to pot se nameravajo Američani na naš naravni satelit vrniti za stalno, zato se bodo morali ljudje na površju gibati bolj udobno in okretno. Temu je namenjen razvoj nove vesoljske obleke AxEMU (Axiom Extravehicular Mobility Unit), ki so jo prvič pokazali v sredo v houstonskem vesoljskem centru. Obleka, ki so jo za Naso razvili in izdelali v zasebni firmi Axiom Space, nudi boljšo zaščito pred mrazom in vročino, pa tudi sevanjem ter nadležnim drobnim peskom kot pretekle tovrstne rešitve. Obenem je primerna tako za moške kot ženske, kajti na odpravi Artemis III naj bi na Luno stopila tudi prva ženska. Čeprav je bila obleka na predstavitvi sive barve, bodo tiste na odpravi predvidoma bele, da bodo bolje odbijale sončno svetlobo.

Zanimiv je način razvoja, saj obleke niso napravili pri vesoljski agenciji, temveč so to odstopili zasebni firmi. Pri Axiom Spacu so uporabili izkušnje preteklih Nasinih programov razvoja, kot je xEMU, da so razvili izdelek, ki ga bodo lahko tržili tudi drugim strankam, NASA pa si med drugim pridržuje pravice dostopa do vseh tehničnih izkušenj z obleko. Na ta način skušajo v ameriški vesoljski agenciji rešiti tako težavo visokih stroškov, kakor tudi izziv razvoja širšega poslovnega in tehnološkega ekosistema, ki mora nastati, če želimo imeti na sosednjih nebesnih telesih živahne naselbine. Tudi pristajalno plovilo zanje denimo razvija SpaceX. Velja še omemba, da je AxEMU namenjen zgolj sprehajanju po Mesecu, medtem ko je pogodbo za razvoj modernejšega kombinezona za sprehode z Mednarodne vesoljske postaje dobila firma Collins Aerospace.