Getty Images toži avtorje umetne inteligence Stable Diffusion
Matej Huš
8. feb 2023 ob 13:36:41
Vprašanje avtorskih pravic, ko se algoritmi za generiranje posnetkov ali besedil z umetno inteligenco učijo na velikih količinah tudi avtorsko zaščitenih vsebin, še ni razrešeno, zato se kopičijo tožbe, ki bodo morale dati odgovor na ta vprašanja. Proti avtorjem Stable Diffusiona, ki generira posnetke, je bila že vložena kolektivna tožba nekaterih avtorjev, sedaj pa jih toži še Getty Images. To ni presenečenje, saj so vložitev tožbe v Veliki Britaniji napovedali že januarja.
Getty Images je ponudnik fotografij za nadaljnjo uporabo (stock), ki ima v svojih zbirkah na milijon posnetkov za licenciranje. V tožbi, ki so jo vložili v Delawaru, trdijo, da je Stable Diffusion uporabil 12 milijonov posnetkov iz njihovih zbirk. Kot pravijo, Stable Diffusion ni zgolj uporabil teh posnetkov, temveč so odstranili ali ponaredili podatke o avtorskih pravicah ter v nekaterih primerih celo reproducirali vodni žig na posnetkih. Stable Diffusion naj jih sploh ne bi povprašal za licence, temveč je preprosto postrgal vse posnetke z interneta in se na njih učil. Ti posnetki so na internetu dostopni v zmanjšani ločljivosti in z vodnimi žigi.
Ljudje jih lahko prosto gledajo in se odločijo, kateri posnetek bi želeli uporabiti, nato pa ga naročijo. Ali jih lahko pogledajo tudi algoritmi umetne inteligence in se potem iz teh informacij učijo, posnetkov pa ne shranijo, ostaja neodgovorjeno vprašanje, ki je srž vseh tožb. Getty Images trdi, da tovrstno strganje ni dovoljeno. Drži, da Getty Images tega ne dovoli, a v določenih primerih uporabo avtorsko zaščitenih vsebin dovoljuje zakonodaja (fair use).