Kako je FBI zasegel za 3,4 milijarde evrov bitcoinov

Matej Huš

8. nov 2022 ob 16:49:35

Čeprav je bitcoin brezimenski, še zdaleč ni anonimen, saj so transakcije javne in jim je možno slediti. Spletna tržnica z nezakonitim blagom Silk Road je bila ukinjena že pred desetletjem, FBI pa še vedno sledi bitcoinom in jih zasega. Te dni se začenja sojenje Jamesu Zhongu, pri katerem so lani, devet let po propadu strani, zasegli za (tedaj) 3,3 milijarde dolarjev bitcoinov in drugih kriptovalut. Zhong se je minuli teden izrekel za krivega prevare, za kar mu grozi do 20 let zapora. Zhong ni bil upravljavec strani, temveč komitent.

Lanskega novembra je FBI med hišno preiskavo zasegel 50676, kar je bil tedaj največji zaseg bitcoina v ameriški zgodovini. Poleg tega so mu zasegli še 174 bitcoinov na fizičnih nosilcih, srebrne in zlate palice in 661.000 dolarjev. Šele letos pozimi je ta rekord padel s še nekoliko večjim zasegom. To so odkrili s sledenjem transakcijam in preiskovalnim delom, čeprav se je Zhong trudil zakriti provenienco bitcoinov in jih je pral prek darkneta.

Zhongove bitcoine je FBI lovil skoraj desetletje. Njegovi bitcoini ne izvirajo iz upravljanja strani, temveč jo je še pred zaprtjem ogoljufal. Ustvaril je devet računov na Silk Roadu, nato pa nanje naložil od 200 do 2000 bitcoinov. Nato je z več transakcijami pretental algoritem in si izplačal 50.000 bitcoinov. Šlo je za hitre transakcije, ki so izkoriščale napake v algoritmu in so omogočale večkratna izplačila. Vložil je na primer 500 bitcoinov in si v sekundi z več transakcijami izplačal 2500 bitcoinov. To je ponovil večkrat. Kasneje, leta 2017, ko se je bitcoin razcepil, je Zhong dobil še pripadajoče število bitcoin casha, ki ga je pretvoril in na koncu imel 53.300 bitcoinov. Večino tega denarja so sedaj preiskovalci zasegli.