FBI aretiral ustanovitelja Silk Roada in zasegel tri milijone evrov
Matej Huš
3. okt 2013 ob 19:21:30
Ameriški FBI je včeraj aretiral 29-letnega Rossa Williama Ulbrichta iz San Francisca. Diplomant fizike si je današnjo omembo na vseh medijih zaslužil s svojo spletno stranjo, ki jo je FBI prav tako zaprl. Ulbricht je vodil zloglasno Silk Road.
Silk Road je bila spletna stran, ki je kot Ebay za snovi, katerih promet in posest sta z zakonom prepovedana, delovala od februarja 2011. V Silk Road se je bilo mogoče povezati le prek anonimnega omrežja Tor ob poznavanju natančnega naslova strani, zaradi česar stran ni bila dostopna običajnim uporabnikom interneta. Pravimo, da je pripadala tako imenovanemu globokem spletu (deep web), kjer so strani, ki jih ni mogoče doseči z običajnimi iskalniki. Gre za ogromno omrežje, saj raziskovalci ocenjujejo, da je za nekaj velikostnih razredov večje od običajnega spleta; znaten kos tega spleta je prepreden z nezakonitimi stvarmi.
Na Silk Road je bilo mogoče kupiti vse, kar si lahko zamislite. Droge, orožje, številke kreditnih kartic, vdore v računalniške sisteme, zaščitene živalske vrste in podobno, govorice pa omenjajo tudi naročanje plačanih umorov. Slednje morda ne drži, je pa znano, da je bila kakovost blaga na Silk Road izvrstna, precej boljša kot pri na primer uličnih preprodajalcih, če govorimo o mamilih. K temu je gotovo prispevalo tudi ocenjevanje prodajalcev (podobno kot na pravem Ebayu). O velikosti strani priča ocenjeni letni promet - 1,2 milijarde dolarjev. Približno toliko prihodkov ustvari naša Krka. Ulbricht je samo s provizijami zaslužil 80 milijonov dolarjev.
Za večjo anonimnost pa so se transakcije izvajale kar v bitcoinih. Toda nihče ni neizsledljiv, dokazuje FBI, ki je ugotovil, da za vzdevkom Dread Pirate Roberts (DPR) stoji Ulbricht. Slednji je bil namreč nepreviden, saj je nekajkrat uporabil pravi elektronski naslov. Zgodba je v bistvu zelo zanimiva.
FBI je strani sledil že od samega začetka, ko je njihov agent na spletnih forumih opazil reklame za Silk Road, ki jih je napisal neki Altoid. Uporabnik z istim vzdevkom je stran oglaševal tudi forumu za bitcoin (bitcointalk.org). To se je dogajalo januarja in februarja 2011, ki je Silk Road začela obratovati, potem pa je oktobra istega leta storil ogromno napako. Na javnem forumu je iskal strokovnjake za bitcoin, pri čemer je podal kontaktni naslov rossulbricht@gmail.com. Od tod je bilo enostavno najti njegov profil na YouTubu in Google+. Na teh straneh je Ulbricht postavil na ogled videoposnetke z Ludwig von Mises Institute, kakor se imenuje ekonomska fakulteta avstrijske šole v Alabami. To je pomembno, ker je DPR kasneje večkrat omenil omenjeno fakulteto. Klobčič se je začel razpletati, saj so od Googla s sodno odredbo pridobili vse dostopne podatke o uporabniku in ugotovili so, da živi in dela nekje v San Franciscu.
Ulbricht je sicer uporabljal VPN, da bi zakril svoje sledove, a je FBI pridobil sodno odredbo, s katero je ponudnika VPN-ja prisilil v razkritje podatkov o uporabniku. Potem so odkrili, iz katere kiberkavarne se je prijavljal v internet, da v bližini živi njegov prijatelj itn. Skratka, imeli so trdne dokaze, da sta DPR in Ulbricht istočasno na istem kraju. Ulbricht je napravil še nekaj drugih napak, ko se je na primer na strani Stack Overflow podpisal s pravim imenom ipd.
Vedno je treba imeti malo sreče in FBI jo je imel, ko je julija letos carinska pošta po naključju odkrila pošiljko s ponarejenimi dokumenti, ki je bila naslovljena prav na Ulbrichta; prepoznali so ga po posnetku, ki so ga imeli z njegovega profila na družabnem omrežju. Ponarejene dokumente je potreboval, da bi lahko anonimno kupil dodatne strežnike za Silk Road.
Poleg zaprtja strani je FBI zasegel še 26.000 bitcoinov, ki so po aktualnih tečajih vredni okrog tri milijone evrov.
Ulbricht je poleg tega obtožen še dveh umorov, saj naj bi za 80.000 dolarjev naročil umor nekdanjega uslužbenca, s katerim se je sprl. Toda morilec, ki ga je Ulbricht hotel najeti, je bil v resnici policist pod krinko, ki mu je potem posredoval posnetke montiranega umora. Dva meseca pozneje je Ulbricht želel dati ubiti še enega uporabnika Silk Roada, ki ga je izsiljeval, da bo razkril podatke o identiteti vpletenih v Silk Road. Za umor je plačal 150.000 dolarjev v bitcoinih, a ni jasno, ali se je umrl res zgodil. To pot namreč ni naletel na policista pod krinko, a v tistem času policiji ni bil naznanjen noben umor.
Silk Road je bila največja, najbolj dodelana in najbolje založena spletna stran z nezakonitimi predmeti na internetu.