AMD najavil prve kartice serije Radeon 7000
Jurij Kristan
6. nov 2022 ob 21:56:30
Pri AMDju so naznanili težko pričakovane grafične kartice serije Radeon 7000: prva člana sta RX 7900 XTX in 7900 XT, ki prispeta sredi decembra. Arhitektura RDNA 3 prinaša več zanimivosti, predvsem pa prvi čipletni dizajn v industriji igričarskih grafičnih kartic.
Navdušenci nad računalniško grafiko si lahko manejo roke, kajti novosti iz obeh uveljavljenih podjetij prinašajo precejšnje pribitke glede na prejšnjo generacijo. Geforce imajo prvi kupci že v rokah, 13. decembra pa jim bodo sledili še privrženci rdečega tabora. V AMDju so predstavili težko pričakovano arhitekturo RDNA 3 in prvi kartici na njeni osnovi, Radeona RX 7900 XTX ter 7900 XT. Prvi je vsaj na štartu najmočnejši predstavnik serije in stane 1000 dolarjev (ZDA, brez davka), drugi pa je rahlo oskubljena različica za stotaka dolarjev manj. Že spočetka naj bi bila na voljo obsežna ponudba tako referenčnih kartic kot tistih partnerskih družb. O cenejših modelih zaenkrat še ni bilo govora.
Že pred samo najavo so v podjetju govorili, da naj bi RDNA 3 prinesla kar 50-odstotno povišanje zmogljivosti na vat, sedaj pa je šefica Lisa Su povedala, da so rezultat še malo izboljšali, na 54 odstotkov. Skupaj z rahlo dvignjenimi frekvencami naj bi tako Radeon RX 7900 XTX prinesel kar 70-odstotno povišanje surove zmogljivosti glede na RX 6950 XT. Arhitektura RDNA 3 prinaša dve poglavitni novosti glede na pretekle generacije. Najprej; gre za prvo grafično arhitekturo s čipleti, torej s čipom, razbitim na manjše gradnike. GPU v novih radeonih sestavljajo čipleti dveh vrst; osrednji graphics compute die (GCD) in pa šesterica čipletov memory cache die (MCD), ki vsebujejo predpomnilnik L3 (Infinity Cache) in kontrolerje za delovni pomnilnik GDDR6. Prvi je napravljen v 5-nanometrskem TSMC proizvodnem načinu, drugi pa v cenejšem 6 nm.
To po eni plati inženirjem omogoča enostavnejše spajanje potrebnih elementov v čip, po drugi pa zahteva dodatno skrb pri povezovanju vseh podsklopov. Kakšno povezavo natančno so med čipleti uporabili, še ni znano, so pa povedali, da komunikacija med GCD in MCDji po vodilu Infinity Link doseže 5,3 TB/s. Ker so pomnilniški kontrolerji sedaj v čipletih, se količino Rama zmanjšuje preprosto z njihovim izklapljanjem. Radeon RX 7900 XTX ima vseh šest, kar nanese 24 GB Rama na 384-bitnem vodilu. Zanimivo pa je, da je Infinity Cache s 96 MB za četrtino manjši kot prej - menda spričo doseženih optimizacij. Pri manjšem bratu je en MCD čiplet izklopljen, zato ima 20 GB pomnilnika na 320-bitnem vodilu in 80 MB Infinity Cacha.
Druga poglavitna lastnost RDNA 3 je vrnitev inštrukcijskega paralelizma v računskih enotah. Število senčilnikov, oziroma v AMDjevem žargonu stream procesorjev, je glede na prejšnjo generacijo kar podvojeno - RX 7900 XTX jih ima 12288. Sedaj jih namreč vsaka računska enota (compute unit) vsebuje dvakrat toliko kot prej, z namenom poganjanja dveh vzporednih cevovodov. Takšno shemo je mogoče zares izkoristiti zgolj, če je mogoče podatke razdeliti na dva toka ukazov, kar ni vselej izvedljivo. Zato se bodo FLOPSi s papirja v realno zmogljivost verjetno prevajali malo drugače kot pri RDNA 2. Čeprav ima RX 7900 XTX na papirju kar 61 teraflopov (FP32) moči, oziroma 2,6-krat toliko kot RX 6950 XT, pa naj bi bila realna pospešitev že omenjenih 1,7-krat. Zakaj so se v AMDju odločili vrniti k pristopu, ki so ga ubirali že pri arhitekturi GCN, še ni jasno.
Poleg opisanega so se inženirji končno konkretneje lotili tudi pospeševanja strojnega učenja in sledenja žarkov. RDNA 3 ima naposled namenska vezja za AI, s čimer AMD stopiclja za Nvidio (in celo Intelom), medtem ko naj bi bil odsek za raytracing za polovico bolj zmogljiv kot prej. Pri RX 7900 XTX je šla obenem malo navzgor tudi poraba, ki deklarirano znaša 355 W; obe kartici sicer nosita dve 8-pinski vtičnici za elektriko. Na izhodni strani podpirata najnovejši DisplayPort 2.1 in HDMI 2.1a, za poganjanje 4K zaslonov pri 480 hercih ali 8K pri 165 Hz, pri kodekih pa smo dočakali strojno dekodiranje v AV1 (do 8Kp60).