Muskov prevzem Twitterja katapultiral dogecoin
Matej Huš
30. okt 2022 ob 10:43:50
Eden izmed nepričakovanih zmagovalcev Muskovega prevzema Twitterjev je kriptovaluta dogecoin, ki je pridobila 70 odstotkov vrednosti in dosegla polletni vrh. Elon Musk je glasen zagovornik kriptovalut, a posel je najbolj vplival prav na dogecoin, ki ga je bil Musk večkrat posebej izpostavljal. Dogecoin, ki je bil nastal kot potegavščina, je Tesla celo sprejemala kot plačilo za komercialni material, denimo obeske, zaponke za pas, parfume in podobno.
Dogecoin je sicer še vedno daleč od rekordnih vrednosti. Trenutno se giblje okrog 0,13 dolarja, medtem ko je lani presegel 0,50 dolarja in dobršen del leta preživel nad 0,20 dolarja. K temu je izdatno pripomogel prav Elon Musk, ki je valuto reklamiral na družbenih omrežjih in podžigal njeno rast, zaradi česar si je nakopal tudi nekaj tožb. Očitajo mu tržne manipulacije.
Billy Markus in Jackson Palmer sta dogecoin kot satiro zagnala leta 2013, a je kmalu postal 'resna' kriptovaluta. Majhna, a predana skupnost mu zvesto sledi, s skokovitimi vzponi in padci pa je tudi raj za špekulante. Ali ima dogecoin tudi praktično vrednost, ostaja odprto vprašanje. Za razliko od ethra in podobnih namreč večjega ekosistema ni vzpostavil, kot hranilec vrednosti pa zaradi nihanj ni najprimernejši. Tudi tehnološko dogecoin v zadnjih letih ni dobil nobenih novih funkcionalnosti, zato je njegova vrednost še toliko bolj odvisna zgolj od - vere.