NASA: Misija EMIT zaznava tudi izpuste metana
Gašper Žejn
28. okt 2022 ob 09:06:16
Vsake toliko časa se na vetrobranskih steklih tudi naših vozil nabere puščavski pesek, ki pride iz nam znatno oddaljene Sahare. NASA je na mednarodno vesoljsko postajo poslala misijo EMIT, ki bo spremljala migracije mineralnega prahu in njegov vpliv na ozračje in na Zemljo. NASA je instrument v vesolje poslala 14. julija letos s 25. misijo s SpaceX CRS-25.
Spektroskop, ki je del instrumenta, pa poleg kemijske sestave mineralov zaznava tudi izpuste metana. S kalibracijo in verifikacijo delovanja instrumenta je NASA odkrila prek 50 super-onesnaževalcev v Aziji, na Bližnjem vzhodu in v ZDA.
Tovrstni izpusti metana so pogosti pri naftni oz. plinski industriji, ki se šele sedaj sooča z dejstvom, da je marsikatera oprema slabo vzdrževana in jim okvare pravzaprav nižajo dobičke. Instrument ima zelo dobro resolucijo in je možno določiti lokacijo izpusta na posamezno vrtino, kot je razvidno iz spodnjega posnetka, ki prikazuje črpališče zemeljskega plina poleg mesta Carlsbad v Novi Mehiki v ZDA.
Med ostalimi lokacijami so javno objavili še vrtine v Turkmenistanu ter deponijo odpadkov južno od Tehrana v Iranu.
Metan je sicer plin brez barve in vonja in ga človek brez dragih instrumentov ne opazi, zato so tovrstni produkti zelo pomembni in dragoceni tako za upravljalce obratov kot tudi za namene zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov, saj je metan kar 80-krat močnejši toplogredni plin kot ogljikov dioksid.