Musk pokazal za silo delujočega Teslinega robota
Jurij Kristan
1. okt 2022 ob 21:18:49
Na dogodku Tesla AI Day 2022 je Elon Musk pokazal dva prototipa robota Optimus, ki ga je bil sicer razkril lani. Naprava je še vedno daleč od končnega izdelka.
Elon Musk ima na svojih predstavitvah stalno navado baročno ozaljšati dejanske zmogljivosti svojih naprav ter inženirjev, toda lanski AI Day je bil kljub vsemu v tem oziru še posebno bizaren. Takrat ja namreč Musk razkril humanoidnega robota Optimusa - oziroma vsaj njegovo idejo. Po odru se je namreč sprehodil v kostum oblečen igralec, kar je med komentatorji sprožilo val posmeha. Razvpitemu poslovnežu to ni vzelo poguma in na letošnji izvedbi prireditve je bil Teslin Optimus že povsem zgrajen iz kolesc ter žic in je dejansko sam od sebe hodil ter okorno poplesoval. Vsaj prvi od dveh pokazanih prototipov, saj so morali drugemu na oder pomagati inženirji, pa še potem se je prekucnil.
Da gre vendarle za spodoben inženirski podvig, je Musk razložil s trditvijo, da so prototipe napravili zgolj v dobrih šestih mesecih in to s strojnim znanjem o električnih pogonih v Teslinih avtomobilih ter strojni pameti za samovožnjo Autopilot, s pomočjo katere se sicer orientira tudi Optimus. V video posnetkih je robot tudi premeščal škatle, Musk pa se je razgovoril o tem, da ga želijo izkoristiti za vsa mogoča dela, od pomoči v proizvodnji in doma - pri kuhanju in vrtičkarstvu - do rabe v vlogi spolnega partnerja. Optimus naj bi bil optimiziran za množično proizvodnjo in z nizkimi stroški v mislih, z okvirno ceno nekaj deset tisoč dolarjev, končno različico pa želi Musk videti že prihodnje leto. Mnogi strokovni komentatorji opozarjajo, da so napovedi o bliskovitem razvoju v tem oziru iluzija in da Musk ponovno pretirava, a možakar kljub temu pravi, da je Optimus "najpomembnejša reč, ki jo Tesla letos razvija" in potencialno najpomembnejša naprava, ki jo je doslej razvijal. Ob robu sicer priznava, da je bila prezentacija tudi tokrat namenjena predvsem novačenju novih inženirjev.
Kdor je želel slišati kanec bolj prizemljeno vsebino, se je namesto tega ozrl na poročilo o napredku programja za samodejno vožnjo Autopilot. Če postavimo Muskove visokoleteče obljube o povsem samostojni vožnji ob rob, smo lahko slišali zanimive detajle o urjenju strojnega modela. Tega hranijo s posnetki okolice iz enega milijona obstoječih Teslinih avtomobilov, s pomočjo katerih v Unreal Enginu gradijo tudi virtualni simulator. Trening poteka na superračunalniku z Nvidiino strojno opremo, pospešeno pa nastaja tudi njihov lasten superračunalnik, Dojo. Ta bo sestavljen iz čipov, razvitih v Tesli, prvi grozd računskih rezin pa naj bi bil dokončan v začetku prihodnjega leta in naj bi po Muskovih besedah prebil zmogljivostno mejo enega eksaflopa. Slišali smo lahko tudi, da si je način Full Self Driving (FSD), ki sicer stane dodatnih 15.000 ameriških dolarjev, doslej omislilo 160.000 oseb, medtem ko o pomislekih glede zmogljivosti, ki jim med drugim botruje tudi preiskava ameriške zvezne agencije za cestno varnost, Musk kaj dosti ni povedal.