Na prvem poletu Vege-C tudi slovenski satelit Trisat-R
Jurij Kristan
14. jul 2022 ob 05:28:19
Včeraj popoldne je iz Francoske Gvajane uspešno poletela raketa Vega v najnovejši nadgrajeni različici C, na krovu pa je bil tudi tretji slovenski satelit po vrsti, Trisat-R.
Evropski vesoljski strokovnjaki so si zaploskali: posodobljena različica evropske rakete za manjše tovore, Vega-C, je uspešno prestala svoj krstni polet. Z evropskega vesoljskega izstrelišča v Francoski Gvajani se je dvignila včeraj, 13 minut čez tretjo popoldan po našem času, kar je bilo sicer okoli dve uri pozneje od načrtovanega, saj jo je zagodlo nekaj tehničnih problemov. Vega-C (za "Consolidation") je prva občutnejša pomladitev rakete Vega in sicer ravno deset let po pričetku njenega obratovanja. Okrepljeni sta prva in druga potisna stopnja, pa tudi modul AVUM+, ki raztrosi satelite. V praksi je nosilnost glede na izvirno različico povečana skoraj za polovico, s poldruge tone na 2,2 tone v sončnosinhrono Zemljino krožnico. Vega-C od predhodnice v celoti prevzema tovorne naloge, letos pa je predvidenih še pet poletov.
Odprava pa je še posebej zanimiva za našo državo: v tovornem prostoru se je poleg osrednjega italijanskega satelita Lares-2 namreč nahajalo še šest cubesatov, med njimi Trisat-R, ki so ga razvili in sestavili na mariborski Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (FERI) v sodelovanju s podjetjem Skylabs in Cernom. Tako je v vesolje po predlanski misiji s prvim Trisatom in Nemom-HD poletel tretji satelit domače izdelave. Trisat-R je nanosatelit mase slabih petih kilogramov in dimenzij 30×10×10 centimetrov. Poletel bo desetkrat globlje v vesolje od svojega predhodnika, na 6000 kilometrov višine, v Van Allenov sevalni pas. Tam bo njegova glavna naloga beleženje ionizirajočega sevanja, s čimer želimo izboljšati naše razumevanje vesoljskega vremena.
Zato so morali na FERI in v Skylabs razviti elektroniko, ki je še bolj odporna na radiacijo kot doslej, satelit pa bo imel življenjsko dobo zgolj približno dve leti, nakar ne bo padel na tla, temveč bo odjadral v vsemir. Njegov trenutni položaj je mogoče spremljati na njegovi domači spletni strani. Kot so na včerajšnjem slovesnem dogodku na Rektoratu Univerze v Mariboru povedali pristojni, je odprava tudi tehnični mejnik, saj nanosatelitov Evropejci tako daleč še nismo pošiljali, obenem pa je Trisat-R pilotska odprava za prihajajočo konstelacijo satelitov za spremljanje vesoljskega vremena, ki jo pripravlja konzorcij evropskih univerz ter inštitutov. V razvoju je sicer tudi že tretja izvedenka Trisata.