Na starejše iPade uspeli namestiti Linux
Matej Huš
3. jun 2022 ob 09:11:01
Čeprav so bili dizajnirani, da ne bi nikoli poganjali ničesar drugega kakor Applov operacijski sistem, so na starejše iPade s procesorskimi čipi A7 ali A8 (torej iz let 2013 in 2014) uspeli namestiti Linux. Razvijalec Konrad Dybcio in tviteraš z vzdevkom quaack723 sta uspela na iPad Air 2 namestiti in z njega zagnati Linuxovo jedro 5.18. Uporabila sta distribucijo Alpine Linux, ki je namenjena prvenstveno androidnim napravam. To odpira možnosti za namestitev Linuxa na vse starejše Applove naprave, vključno z iPhonom 5S in HomePodom. Vseh funkcij jima še ni uspelo omogočiti, denimo USB ali Bluetootha, je pa to prvi korak.
Podrobnosti še nista razkrila, se pa glede na uporabo ključnika #checkm8 zdi, da sta uporabila to ranljivost. Za zdaj je razvijalcem Linux uspeli pognati na iPad Airu, iPad Airu 2 in starejšem iPad mini. To so starejše naprave, ki niso primerne za poganjanje modernih distribucij za splošno rabo, ker so prešibke. Imajo namreč počasne procesorje in gigabajt ali dva pomnilnika. A po drugi strani so povsem primerljivi z modernimi varčnimi napravami, recimo Raspberry Pi, zato lahko brez težav poganjajo lahke, specializirane distribucije. In to lahko odsluženim napravam omogoči drugo življenje.
Pričujoči projekt seveda ni unikaten, saj se vrsta razvijalcev na različne načine trudi spraviti Linux na Applove naprave. Projekt Sandcastle na primer podpira iPhone 7, Ashai Linux čipe M1 itd. Apple se za zdaj še trudi to preprečiti, a ranljivosti (jailbreak) sčasoma omogočijo obiti te omejitve.