OneWeb se je povezal s SpaceXom

Jurij Kristan

21. mar 2022 ob 21:29:42

Ker so Rusi odpovedali sodelovanje s podjetjem za satelitski internet OneWeb, se je to moralo za storitvami izstreljevanja v vesolje ozreti drugam - in partnerja našlo v SpaceXu.

4. marca bi morala iz Bajkonurja poleteti raketa Soyuz s 36 sateliti za dostavo interneta OneWeb, a je vojna v Ukrajini načrte pokvarila. Rusi so od OneWeba kot pogoj za izpeljavo izstrelitve zahtevali več nemogočih ukrepov, med drugim prodajo deleža britanske vlade v podjetju. Ker to za OneWeb ni bilo sprejemljivo, se je raketa vrnila v montažno halo, tam so menda še vedno tudi sateliti, do katerih podjetje trenutno ne more. Rusi prav tako nočejo vrniti kupnine za izstrelitev preostalih 220 satelitov, s katerimi bi bila popolnjena prva konstelacija - ta trenutno vsebuje 428 satelitov od predvidenih 648. Toda po besedah pristojnih zasežene naprave in kupnina niso bistvena težava, saj v tovarni napravijo po dva satelita na dan; večji problem je bilo iskanje nadomestnega partnerja za pošiljanje materiala v krožnico. Evropejci so namreč povsem zasedeni, Indijci pa ta hip še premalo zanesljivi.

Toda vskočil je na videz nemogoč akter: SpaceX. Na prvi pogled sta si namreč podjetji neposredna tekmeca, saj obe postavljata megakonstelacijo za omogočanje dostopa do interneta širom sveta. A kot hitijo povedati na vrhu obeh firm, to ne drži povsem, saj SpaceX storitve trži tudi za navadne uporabnike, medtem ko se OneWeb osredotoča na poslovne. A še vedno se obe podjetji borita za sorodne pogodbe, subvencije in koncesije, zato so oboji verjetno morali malo stisniti zobe. Višina pogodbe sicer ni znana, prav tako ne tip rakete, medtem ko naj bi prvo izstrelitev izvedli jeseni. SpaceX s tem vse bolj izhaja kot zmagovalec vesoljskega kaosa ob robu ukrajinskega spopada. V zraku ostaja še odločitev Ese o tem, kako se bo lotila izstrelitev navigacijskih satelitov Galileo in opazovalnega satelita EarthCARE, ki so se prav tako znašle v nevarnosti zaradi prekinitve sodelovanja z Roscosmosom, saj bi naprave morale v vesolje oditi na soyuzih.