Žvižgačica Frances Haugen: Facebook je lagal, da obvladuje težavo z dezinformacijami

Matej Huš

19. feb 2022 ob 18:19:21

Žvižgačica iz Facebooka Frances Haugen v pritožbi, ki jo je lani vložila pri ameriški agenciji za trg vrednostnih papirjev (SEC) in javnosti doslej ni bila dostopna, trdi, da je Facebook zavajal investitorje z izjavami, da obvladuje težave s širjenjem dezinformacij. Facebook je namerno zavajal in prikrival relevantna dejstva, s čimer je investitorjem povzročil materialno škodo, trdi Frances Haugen. Številni investitorji namreč ne želijo vlagati v podjetje, ki širjenja dezinformacij ne uspe zajeziti, zato je imelo prikrivanje tudi posledice na ceno delnic. Podjetje je v nasprotju z izjavami za javnost vedelo, da problema nima pod nadzorom.

Facebookovi zaposleni so že v začetku minulega leta vedeli, da pri iskanju po terminu podnebne spremembe na vrh zadetkov priplavajo dezinformacije. Facebookov podnebni znanstveni center, ki so ga ustanovili v boju zoper dezinformacije, je pri svojem delu neuspešen. Vsebine (nove povezave) se osvežujejo premalo pogosto, stran je nepregledna, hkrati pa sploh ni jasno, da gre za uradno stran podjetja. Nima niti zavihka O strani, še naslovna fotografija manjka. Center ne deluje verodostojno. Stran ima štiri milijona sledilcev, kar je za uradno stran Facebooka zelo malo.

To je le eden izmed neuspelih poizkusov boja proti dezinformacijam. Raziskave za Facebook so pokazale, da je v ZDA kar tretjina uporabnikov zasledila dezinformacije o covidu in o volitvah, kar ste dve temi, kjer Facebook ne upošteva načela nevtralnosti in zelo aktivno posega v neresnične objave. Pri neresničnih informacijah o podnebnih spremembah pa Facebook za razliko od informacij o covidu vsebine ne umakne, temveč jih le včasih opremi z oznako o zavajanju.

Facebook je za vse te težave vedel, a je javnosti situacijo predstavljal drugače, pravi Frances Haugen. Tiskovni predstavnik podjetja Drew Pusateri pa pravi, da ni enostavne in enotne rešitve proti širjenju dezinformacij. Dodaja še, da neresnice o podnebnih spremembah predstavljajo le manjši del objav o tej temi in da so sprejeli ukrepe, ki preverjevalcem dejstev (fact checkers) olajšajo iskanje teh objav.