Politik odstopil zaradi uporabe lažnih profilov na družbenih omrežjih

Matej Huš

22. jan 2022 ob 18:51:41

Čeprav lažni profili na družbenih omrežjih niso nič novega in jih kdaj uporabljajo tudi politiki, imajo razkritja redkokdaj posledice. V Nemčiji so pri ustvarjanju lažne javnosti zalotili predsednika svetniške skupine SPD v mestnem svetu v Bambergu, zaradi česar je po pritisku javnosti odstopil. K temu ga je bil pozval tudi župan, ki prihaja iz iste stranke, a agonija je trajala poldrugi mesec.

Klaus Stieringer je v izjavi za javnost dejal, da prevzema politično odgovornost za dogodke, ki je nastala tudi zaradi njegovega nastopa v oddaji Quer. Toda Stieringer je odstopil šele, ko se je proti njemu obrnilo javno mnenje in ko je stranka Zelenih odpovedala sodelovanje v mestni koaliciji, ker je SPD sprva podpirala Stieringerja. Ta je želel za tem, ko si je decembra po izbruhu afere vzel premor, nadaljevati delo.

Incident se je zgodil na Facebooku, kjer so lažni profili v skupinah o lokalni politiki venomer oddajali komentarje v podporo SPD in kritizirali lokalne medije. Da so komentarji sumljivi in verjetno lažni, je prvi opozoril Florian Herrnleben. Stieringer je v oddaji Quer na Bayerischer Rundfunk na vprašanje o teh profilih odgovoril, da so legitimni in da nekaj ljudi celo osebno pozna. Kasneje se je izgovarjal, da je šlo za napako.

Uporaba lažnih profilov je v nasprotju s pogoji uporabe Facebooka in družbeno omrežje tovrstne profile, kadar jih pač najde in je nanje pozorno, tudi briše. So pa lažni profili na družbenih omrežjih širši problem, ki ga poznamo pod imenom astroturfing in je razširjen tudi v Sloveniji.