Lansko leto med sedmimi najtoplejšimi

Matej Huš

14. jan 2022 ob 09:29:04

Leto 2021 je bilo med najtoplejšimi leti v zgodovini meritev globalne temperature, ugotavljajo NASA, NOAA, Evropski center za srednjeročne napovedi (EMCWF), Berkeley Earth in japonska meteorološka agencija. ECMWF je izmeril, da je bilo leto 2021 peto najtoplejše leto, preostali pa so ga uvrstili na šesto mesto, ker se metodologija med organizacijami nekolikanj razlikuje. Vsi pa se strinjajo, da je bilo sedem najtoplejših let prav v zadnjih sedmih letih.

Minulo leto ni postavilo rekordov, ker je bil izrazit pojav La Nina v Pacifiku. NASA in NOAA sta izmerili, da so bile lanske povprečne temperature za 0,85 °C višje od dolgoletnega povprečja 1951-1980. V primerjavi s koncem 19. stoletja so bile temperature višje za 1,1 °C. Direktor NASA Bill Nelson je ob tem poudaril, da so podatki in znanost jasni: planet se segreva, zato je potreben odločen odziv za zaščito človeštva v prihodnosti. Podnebje se segreva, ledeniki izginjajo, morska gladina raste, požarov je čedalje več, migracijske navade živali so se začele spreminjati.

Podobno ugotavljajo tudi druge organizacije. Berkeley Earth je dvig temperature v primerjavi z obdobjem 1850-1900 ocenil na 1,21 °C. ECMWF ocenjuje, da je bilo v Evropi lani 0,1 °C topleje kot v letih 1991-2020, a je bilo poletje najtoplejše v merjeni zgodovini. Tovrstni parcialni izmerki so sicer zanimivi, a pomembnejše je globalno povprečje. Tudi ta meritev je sicer obremenjena z negotovostjo, a trendi so jasni. Precej manj negotovosti je pri meritvah toplote, ki so jo ujeli oceani. Lani so bile vrednosti rekordne.