Aplikacije prodajajo lokacijske podatke tretjim podjetjem

Matej Huš

7. dec 2021 ob 21:13:01

Aplikacija Life360, ki jo zlasti čez Lužo starši radi uporabljajo za sledenje svojim otrokom in ima že 33 milijonov uporabnikov, zbrane geolokacijske podatke množično prodaja, piše The Markup. Industrija zbiranja, preprodaje in obdelovanja agregiranih osebnih podatkov, ki jih zbirajo različne aplikacije, je močno razvita in vključuje na desetine podjetij. To ni nezakonito, ker uporabniki z uporabo aplikacij dajejo soglasje za to početje, česar mnogokrat sploh ne vedo.

Life360 je eden izmed vodilnih virov podatkov, ki se tako zbirajo. Izvršni direktor in ustanovitelj Chris Hulls pravi, da tega ne more potrditi, priznava pa, da so podatki pomemben del poslovnega modela. Velik obseg teh podatkov pa potrjujejo nekdanji zaposleni v Life360 in inženirji iz X-Moda, ki je eno izmed podjetij za zbiranje teh podatkov. Eden izmed inženirjev iz Cuebiqa, ki prav tako zbira in prodaja podatke, je dodal, da brez Life360 sploh ne bi mogli obstajati. Life360 sicer podatke prodaja še več drugim podjetjem. Hulls ni želel razkriti seznama, gre pa za dobrih deset podjetij.

V resnici dejstvo, da se podatki tako zbirajo in prodajajo, sploh ne bi smelo presenečati, saj je to navedeno celo v pogojih uporabe. Večina ljudi jih seveda ne prebere. Life360 ima celo v aplikaciji funkcijo, kjer lahko izključimo prodajo teh podatkov. Ključno vprašanje je, ali so podatki pred prodajo tretjim partnerjem dovolj anonimizirani, da iz njih ni možno ugotoviti, kdo je kje bil. Nekdanji zaposleni iz Life360 pravijo, da podjetje izvede le osnovno anonimizacijo, ki pa danes ne zadostuje več.

Life360 še zdaleč ni edino podjetje, ki si na tovrstni način popravlja prihodke, le med bolj povednimi je. Celoten trg lokacijskih podatkov je vreden več milijard dolarjev in hitro raste.