Google, vneti sesalnik naših osebnih podatkov

Dare Hriberšek

20. mar 2021 ob 00:01:09

To, da Google ve praktično vse o nas, smo se praktično vsi zavedali že ves čas. Te dni se je iztekel trimesečni prehodni rok, v katerem morajo ponudniki aplikacij na Applovi tržnici App Store objaviti tabelo s podrobnostmi o tem, katere podatke zbirajo o svojih uporabnikih in kako so ti podatki v nadaljevanju uporabljeni. Apple se, kot vemo, zadnje čase želi pozicionirati kot podjetje, ki stavi na varnost in zasebnost svojih uporabnikov, za razliko od večkratnih "kompromitirancev" tipa Google in Facebook.

Google je s svojimi podatki za tabele na App Storu čakal vse do zadnjega dne, zaradi česar njihove aplikacije ves ta čas niso doživele nobene nadgradnje. Takoj po objavi, pa so jih na Twitterju izzvali predstavniki DuckDuckGo, spletnega brskalnika, ki se orientira na zasebnost, češ, da je zdaj jasno, zakaj Google te podatke skriva in na koncu še zbodli: "Vohunjenja za uporabniki pač nima nič skupnega z razvojem vrhunskega brskalnika ali iskalnika."

Chrome tako zbira celo množico podatkov, povezanih z nami, od tistih o plačilih, pa do vsebin, ki jih ustvarjamo. Medtem ko denimo Mozilla o nas shrani kontaktni email, skupaj z njim pa še identifikacijo uporabnika in naprave. Microsoftov Edge hrani ID naprave, zgodovino brskanja in diagnostične podatke o zrušitvah, Opera ID naprave, lokacijo in diagnostiko, DuckDuckGO in Brave pa na primer prav ničesar, kar bi bilo povezano z uporabnikom.

Applova nova zasebnostna praksa pa podatkovnim mešetarjem povzroča še dodatne težave, saj bo od iOS 14 dalje poleg razkritja podrobnosti o zbiranju podatkov zahtevala tudi uporabnikovo izrecno privolitev za zbiranje podatkov in njihovo nadaljnjo uporabo. Z nadgradnjo na iOS 14.5, pa bo moral uporabnik soglašati tudi s tem, da ga aplikacije sledijo tudi pri njegovih drugih dejavnostih, v drugih aplikacijah, s pomočjo IDFA, oglaševalskega identifikatorja. To je del Applovega novega pristopa, App Tracking Transparency (ATT), ki uporabniku omogoča, da oglaševalce preprosto blokira pri njihovem vohljanju, kje smo morda kaj kupili na podlagi katerega oglasa. Prvi podatki na grozo oglaševalcev kažejo, da kar 99 odstotkov uporabnikov tako soglasje zavrne.

ATT so že napadli predstavniki Facebooka, saj jih ovira pri njihovem ciljanem oglaševanju, prav tako so francoski oglaševalci zaradi domnevne zlorabe prevladujočega položaja proti Applu sprožili spor pred tamkajšnjim varuhom konkurence CNIL, a jih je ta minulo sredo zavrnil. Češ da Apple zase ni postavil milejših pravil, da pa bodo primer še naprej budno spremljali.

Svojo alternativo ATT pa zdaj poskušajo uveljaviti kitajski oglaševalci, ki razvijajo lasten identifikator China Anonymization ID (or CAID), ki zna obiti Applova pravila in oglaševalcem omogoča, da še naprej spremljajo uporabnike brez uporabe Applovega IDFA. CAID je za zdaj še v razvoju in pri Applu se nanj uradno še niso odzvali, so pa napovedali, da so trdno prepričani, da morajo uporabniki podati soglasje, preden jih kdorkoli sme digitalno zasledovati. Aplikacije, ki bi kaj takega poskušale obiti, bodo zato pri njih zavrnjene. Sta pa po neuradnih podatkih dve podjetji, ki sta preizkušali CAID, že dobili pošto Applovih odvetnikov z zahtevo po prenehanju.