Združeno kraljestvo odobrilo prvo zdravilo proti covidu

McHusch

5. nov 2021 ob 08:57:03

Britanski regulator za zdravila MHRA (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency) je danes odobril uporabo prvega oralnega protivirusnega zdravila proti covidu. Zdravilo molnupiravir, o katerem smo že obširno pisali, je sintetični analog gradnika RNA citidina, ki se namesto tega vgrajuje v genski material virusa, a ga s tem destabilizira in povzroči propad. Učinkovina je mala molekula, katerih proizvodnja je poceni in hitra.

Zdravilo se na Otoku trži pod imenom Lagevrio. Namenjeno je bolnikom, ki imajo blago ali srednje težko obliko covida in imajo predispozicije za razvoj hujše oblike. Zato je njegova uporaba odobrena za ljudi, ki imajo vsak en dejavnik tveganja za hujši potek bolezni, denimo diabetes, debelost, bolezni srca ali starost nad 60 let. Klinični testi so pokazali, da zdravilo pri omenjenih skupinah za 50 odstotkov zmanjša število hospitalizacij in smrti, kar ni odlično, je pa še vedno precej bolje od nič. Ob tem MHRA poudarja, da zdravilo ni nadomestilo za cepljenje, ki je še vedno najučinkovitejša in najvarnejša zaščita pred razvojem bolezni, dasi tudi to ne nudi neprebojne zaščite. V ZDA je medtem Center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) priporočil uporabo cepiva Pfizer tudi pri otrocih od 5 do 11 do let.

MHRA poudarja, da so molnupiravir odobrili po natančnem pregledu vseh študij učinkovitosti in varnosti. Evropska agencija za zdravila (EMA) je minuli mesec začela sprotno pregledovanje podatkov (rolling review), kar je pomemben korak v postopku ugotavljanja skladnosti zdravila s standardi. Poleg tega sta v istem postopku še zdravili sotrovimab in evusheld, ki vsebujeta monoklonska protitelesa. Še nekaj drugih koktajlov protiteles je pred začetkom pregleda. Edino odobreno zdravilo v EU je remdesivir, ki je inhibitor encima za podvojevanje virusne RNA.