Samsungovo 200-megapikselno tipalo združuje do 16 pik

Jurij Kristan

2. sep 2021 ob 23:02:49

Samsung je predstavil nov senzor za telefonske kamere, ki vsebuje kar 200 milijonov pik, toda v ospredju je zmožnost združevanja šestnajstih pikslov.

Čeprav dobro vemo, da samo množenje pik v fotografskih senzorjih telefonov zlepa ni zadosten dejavnik za izboljšanje kvalitete podob, pa dirka v višanju tega števila ne pojenja. Pri Samsungu so predstavili tipalo Isocell HP1, ki vsebuje 200 milijonov pik, in sicer v formatu 1/1,38 palca, kar pomeni 0,64 mikrometra na piksel. S tem gre v bistvu za podobne sorte tehnologijo kot v senzorju Isocell JN1, ki so ga predstavili junija, le da na početverjeni površini. Doslej je bil Samsungov rekorder Isocell HM3 s 108 megapiksli, medtem ko v industriji klasičnih digitalnih fotoaparatov seveda poznamo še večje, saj so tam lahko večjih dimenzij.

Toda osrednja zanimivost Isocella HP1 je zmogljivost združevanja (pixel binning) do šestnajstih pik - poleg režimov brez združevanja in že poznanega s spajanjem štirih pik. Telefon bo tako lahko glede na svetlobne razmere odredil slikanje v 200-, 50- ali 12,5-megapikselni ločljivosti, v srednji od naštetih pa bo moč snemati tudi 8K video. Žal pa natančnejših tehničnih specifik tehnologije, ki jo podjetje imenuje ChameleonCell, še ne poznamo, zato je njene realne odlike težko oceniti. Zanimivo bi bilo videti, kako rešujejo problem, da barvnih filtrov še ne znamo dinamično spreminjati, kar pomeni, da je priložena grafika, pobrana od Samsunga, v bistvu zelo groba ali celo zavajajoča. Najverjetneje je uporabljena rešitev z barvnim filtrom velikosti 2×2, nakar se pri sliki polne resolucije uporabi interpolacijo s sosednjimi piksli, medtem ko bo pri združevanju 4×4 bržkone opazno nazobčanje. Dejanskih izdelkov s HP1 še niso omenjali, ga pa načeloma že podpirajo sistemski čipi, predstavljeni v letošnjem letu, kot je Exynos 2100.

Poleg HP1 so predstavili tudi tipalo Isocell GN5, ki je nadgradnja februarja predstavljenega GN2. Osrednja lastnost te družine tipal je raba dveh fotodiod v posamezni piki, pri čemer je ena od njiju obrnjena prečno, kar v Samsungu označujejo z Dual Pixel Pro. Smisel tehnologije je v natančnejšem zaznavanju globine slike - v grobem podobno kot to počnemo ljudje z dvema očesoma. Takšni senzorji torej omogočajo hitrejšo samoizostritev slike.