Kuba zaradi protestov blokira aplikacije za komuniciranje

Matej Huš

14. jul 2021 ob 21:21:02

Medtem ko na Kubi potekajo eni največjih protestov v zadnjih desetletjih, so se oblasti zatekle k preverjenim ukrepom, ki jih poznamo iz drugih držav: začele so omejevati dostop do interneta, ki je na Kubi sorazmerno nova pridobitev.

Prvikrat so internet zatemnili v nedeljo, ko je za 30 minut mrknila celotna država. Odtlej je dostop možen, a ne v popolnosti. Virtualna zasebna omrežja (VPN), ki v podobnih primerih predstavljajo osnovni način, kako obiti požarni zid, so blokirana. Nedelujoče so tudi priljubljene aplikacije za sporazumevanje prek telefonov, kot so Signal, WhatsApp in Telegram. To je posebej pomembno, ker večina prebivalcev Kube do interneta dostopa prek pametnih telefonov.

Iz podjetja NetBlocks, ki spremlja dogajanje na internetni infrastrukturi po svetu, sporočajo, da so zaznali blokado dostopa do teh aplikacij, ki jo izvaja kubanski nacionalni operater ETECSA. Blokada se je začela v nedeljo in še vedno traja. To je prvič, da so na Kubi blokirali aplikacije za hipno sporočanje, predvsem pa je to prva tako obsežna blokada. To je največji internetni mrk, odkar je Kuba leta 2015 omogočila široko uporabo interneta.

Tovrstne blokade pa niso zastonj, saj negativno vplivajo na gospodarsko aktivnost. V Top10VPN so izračunali, da je Kuba v treh dneh izgubila vsaj 13 milijonov dolarjev zaradi blokade interneta. Na seznamu držav, ki so si letos proizvedle izgubo z blokado dostopa do interneta, je s tem Kuba deveta. Najvišje je Mjanmar, kjer je škoda zaradi praktično celoletne blokade ocenjena na 2,4 milijarde dolarjev.