Facebook politikom ne bo več gledal skozi prste

Matej Huš

5. jun 2021 ob 16:09:00

Facebook namerava spremeniti kontroverzna pravila, po katerih imajo politiki več svobode pri objavljanju od običajnih ljudi. Spremembe se dogajajo, odkar je Facebook vzpostavil neodvisno telo Oversight Board, ki presoja najzahtevnejše odločitve o moderiranju objav. Med drugim je to telo potrdilo odločitev, da se ukine račun nekdanjemu ameriškem predsedniku, a je hkrati kritiziralo posebno obravnavo, ki so jo politiki na Facebooku deležni nasploh. Facebook je imel do danes čas, da se odzove, zato ne preseneča napoved sprememb.

Trenutno za politike velja bistveno manj omejitev, tako da lažje širijo nestrpnost, sovraštvo ali laži, ki bi za običajne uporabnike že zdavnaj vodile do ukinitve računov. Facebook bo sedaj te privilegijev odpravil. Bolj transparentno bo tudi opozarjanje, saj bodo uporabniki dobili jasno opozorilo, kdaj so storili prekršek (strike), ki bi ob ponavljanju vodil v ukinitev računa. Vsebine politikov, ki bodo kljub kršenju pogojev ostale vidne, bodo jasno označene kot izjeme (newsworthiness exemption).

To je jasen odmik od predhodnega stališča Facebooka, ki ga ponazarja Zuckerbergova izjava, da Facebook ne bi smel imeti vloge nadzora govora politikov. Zato je zadnja leta obstajal seznam računov (politikov), za katere pravila o moderiranju ne veljajo. Že od leta 2019 so v Facebooku glasni pozivi, da je treba to razlikovanje odpraviti, seznam pa ukiniti. Doslej je veljala vmesna rešitev, ko so izjave politikov sicer pustili dostopne, a so jih v primeru očitnih zavajanj glede zdravja in volitev, označili s komentarji fact checkerjev.

Nekdanji ameriški predsednik, ki so mu račun zaradi laži ukinili, pa se bo vendarle lahko vrnil. Že omenjeno telo je namreč kritiziralo trajno ukinitev, zato je Facebook odločil, da bo blokada trajala dve leti. To je najdaljša možna sankcija po trenutnih pravilih. Da je odločitev bržkone kar razumna, pričajo kritike, ki nanjo letijo z obeh strani.