Google postaja ruski oporečnik

Dare Hriberšek

24. maj 2021 ob 19:22:45

Ruski medijski regulator Roskomnadzor je Googlu postavil 24 urni rok, v katerem mora izbrisati za Rusijo sporne vsebine na svojih platformah, v nasprotnem primeru mu grozi denarna kazen od 8.800 do 44.000 evrov, v skrajnem primeru pa tudi desetina globalnih prihodkov podjetja - in upočasnitev spletnega prometa na ozemlju Ruske federacije.

Slednje se je pred meseci primerilo Twitterju, šele teden dni nazaj so oblasti dvignile omrežno blokado, podjetje pa kljub temu odtlej v Rusiji živi v nekakšnih vicah negotovosti glede svojega bodočega delovanja.

Kot so sporočili iz Roskomnadzora, Google doslej ni odstranil še okoli 20-30 odstotkov zahtevanih vsebin, ki so v Rusiji prepovedane. A te so definirane precej na široko, saj vanje sodijo tako teroristične vsebine, otroška pornografija, kajenje jointov in objave, ki jih je mogoče okarakterizirati kot vabilo na protivladne proteste, ki bi ga lahko videli tudi otroci. Rusija namreč večino opozicijskih organizacij vodi pod oznako ekstremistične.

Bolj zanimiv je podatek, da je Roskomnadzorov ultimat prišel le nekaj ur za objavo, da je Google proti ruskim zahtevam 23. aprila vložil tožbo na moskovskem arbitražnem sodišču. Sodišče je vlogo sprejelo in prvo obravnavo razpisalo za 14. julij. Google je namreč doslej v sodnih sporih v tej državi vedno nastopal kot toženec ali soobtoženec, tokratna tožba pa predstavlja njihovo prvo, v pravnem smislu ofenzivno dejanje proti sistemu. Google v tožbi sicer nasprotuje zahtevi po odstranitvi dvanajsterice videov, ki jih Kremelj vidi kot pozive na demonstracije.

To pa še ni vse. Predstavniki Roskomnadzora so še povedali, da so na Google poslali zahtevo po odblokiranju videa, ki ga je na francoskem YouTubu objavila njihova državna tiskovna agencija Sputnik, a je bil nato odstranjen, podobno se je zgodilo z nekaj videi prav tako državne televizije RT, ki so po Googlovih ugotovitvah širili dezinformacije glede koronavirusa. Zadnje poleno na ogenj nasprotij pa so prejšnji teden naložili poslanci Dume, ki so v proceduro vložili predlog zakona, po katerem bi tuji tehnološki velikani morali odpreti pisarne na ozemlju Rusije, v nasprotnem primeru bi domačim oglaševalcem prepovedali oglaševanje v njih.