Kitajska dela red med domačimi tehnološkimi podjetji

Dare Hriberšek

7. feb 2021 ob 18:19:46

Kitajska uprava za nadzor trga je objavila nov sveženj predpisov, s katerimi naj bi zagotovili več konkurenčnosti na domačem trgu. Novosti bodo zadevale predvsem portale za spletno prodajo, pa tudi nekatere plačilne storitve. Bodo pa med drugim urejale tudi nekatera, doslej na kitajskem precej uveljavljena poslovna ravnanja, kot je siljenje partnerjev v ekskluzivne pogodbe, omejevanje tržnega dostopa določnim tehnologijam, usklajevanje cen in uporaba podatkov in algoritmov za tržne manipulacije.

Analitiki že nekaj časa sklepajo, da se na Kitajskem zadnje mesece izvaja načrtno omejevanje velikih tehnoloških podjetij; ta so si skupaj z gmotno, namreč pridobila tudi spoštovanja vredno družbeno moč. Novi predpisi naj bi bili v tej luči le še dodaten pritisk nanje in njihove storitve.

Ena glavnih tarč je brez dvoma skupina Alibaba, ustanovitelja Jacka Maja, ki se je v zadnjih mesecih pošteno zameril oblastem v Pekingu. Minulega oktobra je tako državne regulatorje primerjal z zastavljalnicami, ti pa so nato dva dni pred njenim začetkom zaustavili javno prodajo Alibabinega hčerinskega podjetja za finančne tehnologije Ant Group, prej znanega pod imenom Alipay. Tik pred novim letom je skupina Alibaba zaradi domnevno spornih praks skupila še protimonopolno preiskavo. Veliko pa pove tudi podatek, da so kitajski državni mediji pred dnevi Jacka Maja, še donedavna sijočo menedžersko zvezdo, izpustili z vsakoletnega spiska najbolj zaslužnih domačih poslovnežev.