Na tokijski borzi zaradi težav z računalniško opremo odpadlo četrtkovo trgovanje

Matej Huš

3. okt 2020 ob 12:32:29

Redko se zgodi, da se borze nepričakovano zaprejo ali ne odprejo, še redkeje pa se to zgodi na Japonskem. Vse od leta 1999, ko so prešli na popolnoma elektronski sistem trgovanja, se tokijska borza med delavniki nikoli ni zaprla za cel dan. Prav to se je zgodilo v četrtek, ko je zaradi okvare primarnega sistema in neuspelega preklopa na sekundarnega tokijska borza ostala zaprta. Sprva je kazalo, da se bo trg odprl z nekajurno zamudo, a so kasneje sporočili, da tisti dan trgovanja ne bo. Včeraj se je borza normalno odprla. Tokijska borza je tretja največja na svetu, zato tovrstni zapleti vplivajo na veliko ljudi.

Izvršni direktor borze Koichiro Miyahara je v četrtek popoldne na novinarski konferenci skupaj s strokovnjaki pojasnjeval, kaj je šlo narobe. Na primarnem sistemu so problem diagnosticirali kot okvaro pomnilnika, kar se pač zgodi. Ni nobenih indicev, da bi bil napad povezan s kakšnim namernim dejanjem ali človeško napako. V vsakem primeru bi se moral avtomatično aktivirati sekundarni sistem, ki lahko v celoti poganja borzo. Sistem se imenuje Arrowhead in ga je zasnoval Fujitsu, poganja pa ga okoli 350 strežnikov.

Medtem ko je tekom dneva tokijska borza poskrbela za precej zmede, ker so informacije le počasi prihajale v javnost - ko so ob 8.36 objavili, da trgovanja zjutraj ne bo, so to storili le v japonščini, v angleščini pa šele poldrugo uro kasneje - so na dvourni novinarski konferenci popravili vtis. Ne le da so jasno odgovarjali na vprašanja, temveč so se vsi opravičili. Na borzi so prevzeli vso odgovornost za težave in niso obtoževali Fujitsuja. Slednji pa se je prav tako opravičil za težave. V tehnični preiskavi, ki bo sledila, bo Fujitsu lahko sodeloval, a borza od podjetja ne bo terjala finančne kompenzacije.

Tekom dneva je bila situacija precej kaotična. Zaposleni so ugotovili, da bi lahko po nasilnem preklopu na sekundarni sistem zagnali trgovanje, a bi to povzročilo ogromno zmede. Potreben bi bil ponovni zagon sistema, zaradi česar bi izginila zadnja naročila, ki so jih člani oddali, čeprav jih ne bi nihče formalno preklical. Ker ne bi bilo jasno, katera so izginila in katera ne, se za to možnost niso odločili. Na novinarski konferenci popoldne so dejali, da se bo trgovanje s sredinimi tečaji nadaljevalo v petek. In res se je.

Zadnji večji incident na tokijski borzi se je zgodil leta 2018, ko zaradi preobremenitve sistema nekateri člani niso mogli oddajati naročil. Po temeljiti preiskavi so sprejeli ukrepe za preprečevanje podobnih težav v prihodnosti. Izvršni direktor je bil kaznovan z 10-odstotnim znižanjem plače za en mesec, še en višji uslužbenec je dobil ukor, vodja IT-ja Yasuhiko Tamura pa opozorilo. Pričakovati je, da bodo tudi za tokratne težave objektivno odgovorni posamezniki sankcionirani.